Investigation of the environmental impact and climate change on water flow rate and water quality through tigris river in Iraq
Irak'ta diğer nehrisindeki çevresel etki ve iklim değişikliğinin su debisi ve su kalitesi üzerindeki etkisinin incelenmesi
  1. Tez No: 828467
  2. Yazar: MAHMOOD SHAKIR LUAIBI AL SAEDI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEPANTA NAİMİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Suyun insan varoluşunda oynadığı önemli rol, bu suyun katı şartnamelere ve düzenlemelere uyması gerekliliği ve Bağdat'ın farklı bölgelerinde nehir sularının kirlenmesiyle ilgili çeşitli sorunların ortaya çıkması göz önüne alındığında. Su, içme suyu, tarım ve sanayi de dahil olmak üzere insan kullanımına uygunluğunu doğrulamak için Bağdat'ın kuzeyinden güneyine kadar nehir suyu için uluslararası ve Irak standartlarına göre test edildi. Üç çalışma alanı için (Doğu Dicle Su Projesi, Al-Shuhada Köprüsü Projesi ve Al-Rasheed Projesi) Ocak ayında kış, Nisan ayında ilkbahar ve Ağustos aylarında yaz aylarında ortaya çıkan çalışmanın sonuçları, Ocak ayında 1114 μm/cm; Ocak ayında toplam çözünmüş katı madde oranı 690mg/L; Nisan ayında 286mg/L sülfat oranları; Nisan ayında 0,43mg/L fosfat oranları; Ocak ayında magnezyum oranlarında 45mg/L azalma; Nisan ayında ise klorür oranları 103mg/L'dir. Bağdat, başkent olduğu için Irak'ta en büyük nüfusa sahiptir, bu nedenle şehre giren su, onu terk eden sudan daha temizdir, bu da Bağdat'ın güneyinde, Dicle Nehri'nin geçtiği Al-Rashid yakınlarındaki çalışma alanında daha fazla kirliliğe neden olur. Diyala Nehri ile buluşuyor. pH 7.9'da 9.4 mg/L çözünmüş oksijen, 5.2mg/L nitrat, 109mg/L kalsiyum, 4.1mg/L potasyum, 71mg/L sodyum ve 349mg/L toplam sertlik vardır. Kimyasal oksijen gereksinimi 14 mg/L'dir. Uluslararası ve Irak standartlarına uygundur.
Özet (Çeviri)
Given the important role that water plays in human existence, the requirement that this water adhere to strict specifications and regulations, and the emergence of several problems with the pollution of river waters in different areas of Baghdad. Water was tested according to international and Iraqi standards for river water, starting from north to south of Baghdad, to verify its suitability for human use, including drinking water, agriculture, and industry. The results of the study revealed during winter in January, spring in April, and summer in August for the three study areas (East Tigris Water Project, Al-Shuhada Bridge Project, and Al-Rasheed Project) showed an increase in electrical conduction concentrations by 1114 μm/cm in January; total dissolved solids rates of 690mg/L in January; sulfate rates of 286mg/L in April; phosphate rates of 0.43mg/L in April; a decrease in magnesium rates by 45mg/L in January; and chloride rates of 103mg/ L in the month of April. Baghdad has the largest pop-ulation in Iraq because it is the capital, so the water entering the city is cleaner than the water leaving it, resulting in more pollution in the study area near Al-Rashid, south of Baghdad, where the Tigris River meets the Diyala River. There are 9.4 mg/L dissolved oxygen, 5.2mg/L nitrate, 109mg/L calcium, 4.1mg/L potassium, 71mg/L sodium, and 349mg/L total hardness at pH 7.9. The chemical oxygen requirement is 14mg/L. It has complied with in-ternational and Iraqi standards.