Alopesi areata'ya eşlik eden hastalıklar ve tiroid otoimmunitesi
Diseases accompanying alopesia areata andthyroid autoimmunity
  1. Tez No: 828466
  2. Yazar: ŞENAY AĞIRGÖL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EMİNE DERVİŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Dermatoloji, Dermatology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Deri ve Zührevi Hast. Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tıp Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Alopesi areata en sık saçlı deride görülen ve ani olarak ortaya çıkan net sınırlı, oval ya da yuvarlak alopesik plaklarla karakterizedir. Tek plak şeklinde olabildiği gibi yaygın plaklar veya bütün saçların ve/veya vücut kıllarının döküldüğü şekillerde görülebilir. Etyopatogenezi tam olarak bilinmeyen AA'nın atopi, otoimmun hastalıklar ve özellikle de tiroid hastalığı ile ilişkisi artan sıklıkla bildirilmektedir. Bunun dışında genetik yapı, emosyonel stresler, enfeksiyonlar ve nöropeptitler de etyolojide rol alan faktörler olarak sayılır. Alopesi areata ile birlikte görülen otoimmun hastalıkları araştırmak amacıyla planlanan bu çalışmada Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi Dermatoloji Kliniğinde AA tanısı alan yaşları 3 ile 59 arasında değişen 69 erkek, 43 kadın toplam 112 hasta değerlendirildi. Yaş ve cinsiyet bakımından uyumlu 36 erkek ve 26 kadın toplam 62 kişilik kontrol grubu oluşturuldu. Hastalar ve kontrol grubunu oluşturan kişilerin otoimmun hastalıkları araştırmaya yönelik ayrıntılı anamnezleri alındı, klinik muayeneleri yapıldı. Saptanan dermatolojik ve otoimmun hastalıklar kaydedildi. Çalışmaya katılan tüm bireylerin serum tiroksin, triiyodotironin, tiroid stimüle edici hormon, tiroglobulin antikor, tiroid peroksidaz antikor, tirotiropin reseptör antikor, hemogram ve açlık kan şekeri düzeylerine bakıldı. Alopesi areatalı olgularda tiroid hastalığı sıklığı %17, atopi ve otoimmun hastalık sıklığı %21.4 olarak saptandı. Kontrol grubu ile karşılaştırıldığında bu sıklıklar anlamlı olarak yüksek bulundu. Bu bulgularla alopesi areatalı hastaların etyopatogenezinde otoimmunite ve atopinin önemli olabileceği ayrıca tiroid otoimmunitesi açısından hastaların rutin olarak incelenmesi ve takip edilmesi gerektiği sonucuna varıldı.
Özet (Çeviri)
Alopesi areata is a disorder which mostly seen in scalp and is characterized with ovale or rounda patches which appear suddenly and has obvious borders. Although it can occur as a single plaque it can also be seen as extensive multiple patches or with all scalp involvement or with involvement of all hear bearing areas. The etiology is not well known but it has high incidence with atopia, autoimmune disorders and especially with thyroidal diseases. In addition genetic factors, emotional stress, infections and neuropeptides are involved in etiology. This study is planned to research autoimmune diseases which are seen with alopecia areata in 69 male, 43 woman in total 112 patients between the ages of 3 to 59 years old patients in Haseki Education and Training Hospital Dermatology Clinic who has diagnosis of alopecia areata. 36 male and 26 female patients totally 62 people are involved in control groups that are similar with study groups by age and sex. To recognize autoimmun disorders, patient and control groups are examined carefully and the detailed history is taken. We sawed all dermatologic and otoimmun disorders that we have found. We looked at serum tiroxin, triiodotironin, thyroid stimulating hormon, thyroglobulin antibody, thyroid peroxidase antibody, thyrotropin receptor antibody, complete blood count and fasting blood sugar in all patient that joined the study. The prevelance of tiroid disease is 17 %, and otoimmun diseases is 21.4 % in patients with alopecia areata. When we compared with control group this is found as statistically significant. This showed us in etiopathogenesis of alopecia areata autoimmunity and atopia can be important , and the patients should be examined and checked regularly for tiroidal autoimmune diseases.