Deprem yükleri altında doğrusal olmayan zemin davranışının sismik zemin tepkisi analizleri ile incelenmesi
Investigation of nonlinear seismic soil behaviour by site response analysis
- Tez No: 828497
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DEVRİM ŞÜFA ERDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Geoteknik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 147
Özet
Yeryüzeyinin içerisinde bir deprem veya patlama meydana geldiğinde çok büyük miktarda enerji açığa çıkar. Bu enerjinin bir kısmı faylanma ile kayaçların deformasyonuna sebep olurken kalan kısmı ise ortamın özelliklerine bağlı olarak zemin içerisinde elastik dalgalar şeklinde yayılırlar. Anakayadan çıkan sismik dalgalar zemin yüzeyine iletilene kadar birçok zemin tabakasından geçerler. Rijitlik ve kayma dayanımı bakımından anakayaya göre daha zayıf olan zemin tabakalarından geçerken deprem dalgalarının zaman, frekans ve genliğinde değişimler meydana gelir. Anakayada oluşan yer hareketinin etkisi altında zemin tabakalarının davranışı ve deprem dalgalarının geçirdiği değişimler dinamik zemin tepkisi analizleriyle ortaya konmaktadır. Bu çalışma kapsamında; İzmir ili, Karşıyaka ilçesi, Şemikler Mahallesi lokasyonunda bulunan suya doygun, derin alüvyonlu zeminlerin DEEPSOIL yazılımı kullanılarak eşdeğer doğrusal ve efektif gerilme tabanlı doğrusal olmayan zemin tepki analizleri gerçekleştirilmiştir. Analizlerde PEER Yer Hareketi Veri Tabanı'ndan alınan deprem kayıtları kullanılmıştır. Uygulanan iki analiz tipinin benzerlik ve farklılıkları karşılaştırılmış, toplam ve efektif gerilme tabanlı model kullanımının sonuçlar üzerindeki etkileri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
A huge amount of energy is released when an earthquake or explosion occurs inside the earth's surface. While some of this energy causes the deformation of the rocks by faulting, the remaining part spreads in the form of elastic waves in the ground depending on the characteristics of the environment. Seismic waves from bedrock pass through many soil layers until they are transmitted to the ground surface. When passing through soil layers that are weaker than the bedrock in terms of rigidity and shear strength, changes occur in the time, frequency and amplitude of earthquake waves. The behavior of the soil layers under the influence of the ground motion in the bedrock and the changes undergone by the earthquake waves are revealed by dynamic ground response analysis. In this study; equivalent linear and effective stress-based non-linear soil response analyzes were carried out using DEEPSOIL software of water-saturated, deep alluvial soils located in İzmir province, Karşıyaka district, Şemikler neighborhood. Earthquake records from the PEER Ground Motion Database were used in the analyses. The similarities and differences of the two analysis types applied were compared, and the effects of using the total and effective stress-based model on the results were examined.