Studies on the transesterification reactions of paycarbonate/polyethylene terenuthalate, polycarbonate/polybutyleneterenutlate and polycarbonate/PCL-PDMS-PCL blends
Polietilentereftalat/polikarbonat, polibutilentereftalat/polikarbonat ve polikarbonat/PCL-PDMS-PCL blendlerinin transenterifikasyon reaksiyonları üzerine bir çalışma
  1. Tez No: 82855
  2. Yazar: DENİZ YEŞİM ARDAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BAHATTİN BAYSAL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 162
Özet
ÖZET Bu çalışmada endüstride geniş uygulama alanına sahip poly( ethylene terepthalate)/ poly( bisphenol-A carbonate) (PET/PC), poly( butylene terepthalate)/ poly( bisphenol-A carbonate) (PBT/PC) ve poly( bisphenol-A carbonate) /polycaprolactone-poly (dimethyl siloxane)-polycaprolactone (PC/PCL-PDMS-PCL) karışımları arasında meydana gelen transesterifikasyon reaksiyonları çinko asetat (Zn(Ac)2) ve lantanyum asetilasetonat (La(Acac)3) katalizörlerinin varlığında incelenmiştir. Transesterifikasyon reaksiyonları üzerine sıcaklık, zaman ve katalizör miktarı etkileri incelenmiştir. Transesterifikasyon reaksiyonunun polimer karışımlarının fiziksel özelliklerinde meydana getirdiği değişiklikler; çözünürlük, taramalı diferansiyel kalorimetri (DSC), termogravimetrik analiz (TGA) ve infrared spektroskopisi (FTIR) analizleri yardımıyla incelenmiştir. PET/PC karışımlarında, PBT/PC karışımlarından farklı olarak, katalizör eklenmesiyle, transesterifikasyonun yanısıra yan reaksiyonların da meydana geldiği saptanmıştır. Bu durum etilen karbonat içeren molekülünün bütilen karbonata göre daha uçucu olmasından kaynaklandığıileri sürülmektedir. La(acac)3 katalizörünün, PBT/PC transesterifikasyonunda çok fazla bir etkisinin olmadığı saptanmıştır. DSC sonuçlarına dayanarak transesterifikasyonun önce amorf daha sonra da kristalin fazda gerçekleştiğini söylemek mümkündür. Bu durum transesterifikasyon reaksiyonunun difüzyon kontrollü olmasından kaynaklanmaktadır. PET ve PBTde kristalinitenin katalizör eklenmesi ile tamamen yok olduğu gözlenmiştir. PC/Tegomer blendlerinde ise PET/PC ve PBT/PC blendlerinden farklı olarak PC'nin kristal lendiği saptanmıştır. Bu durumun Tegomerin plastifiyan etkisinden kaynaklandığı anlaşılmaktadır. PC/Tegomer blendlerinin termal dayanıklılığının saf Tegomerden daha yüksek olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT In this study reactive mixing of poly( ethylene terepthalate)/ poly( bisphenol-A carbonate) (PET/PC), poly( butylene terepthalate)/ poly( bisphenol-A carbonate) (PBT/PC) and poly(bisphenol-Acarbonate) /polycaprolactone-poly (dimethyl siloxane)-polycaprolactone (Tegomer) (PC/PCL-PDMS-PCL) triblock copolymers were investigated in the presence of zinc acetate or lanthanum acetylacetonate catalysts. Influence of the composition of reaction mixture and catalyst type on the formation and properties of the products obtained were studied by spectroscopic, chromatographic and thermal methods. During melt-mixing of PET/PC blends, not only transesterification but also side reactions coexist compared to PBT/PC. This can be interpreted that ethylene carbonate groups can split from aromatic /aliphatic carbonate copolymers more easily than butylene carbonate. It was also found that both lantanum acetylacetonate and zincacetate are effective catalyst for transesterification reaction of PET/PC and PBT/PC. It can be suggested that transesterification reaction take place first in amourphous phase and then in crystalline phase due to diffusion controlling character of transesterification reactions. Crystallinity of PET and PBT was totally eliminated when catalyst was added. In PC/Tegomer blends, the same catalysts are also found to be very efficient for transesterification reaction. GPC and DSC results clearly show the formation of novel polymers displaying combined properties of the polycarbonate and the silicone-ester copolymer. It was also found that Tegomer acts as plasticizer and lead to the enough chain mobility for crystallization of PC. Thermal stability of pure Tegomer was found to be improved in transreacted PC/Tegomer blends.