Düzenli egzersiz yapan menopoz dönemindeki kadınlarda benlik saygısının incelenmesi
Examination of self-esteem in menopausal women engaging in regular exercise
- Tez No: 828568
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NAHİT BAYLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İSTANBUL NİŞANTAŞI ÜNİVERSİTESİ
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hareket ve Antrenman Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu çalışma, düzenli fiziksel egzersiz yapmanın menopoz dönemindeki kadınların benlik saygısı düzeyine olumlu bir etkisi olup olmadığını araştırmak ve bulgular neticesinde menopoz dönemindeki kadınların benlik saygısı düzeyini iyileştirici önerilerde bulunabilmek amacı ile tasarlanmıştır. Araştırmanın evrenini kadınlar, örneklemini ise menopoz döneminde olan 45-60 yaş arasındaki kadınlar oluşturmaktadır. Çalışmada,“Benlik Saygısı Ölçeği”,“Demografik Bilgi Formu”ve“Uluslararası Fiziksel Aktivite Formu”kullanılmış, MET değerleri alınmış ve katılımcıların benlik saygısı düzeyleri ile MET skorları karşılaştırılmıştır. Katılımcıların demografik bilgi dağılımlarını incelemek amacıyla frekans analizi kullanılmıştır. Benlik saygısı verilerinin araştırma ve kontrol grubu arasında anlamlı bir fark gösterip göstermediğini saptamak için parametrik testler yapılmış p değerine bakılmış, standart sapması ve aritmetik ortalaması alınmıştır. Fiziksel aktivite düzeyinin benlik saygısı düzeyine bir etkisini saptayabilmek için“Kruskal Wallis H-Test”kullanılmıştır. Değişkenler arasındaki ilişkiyi incelemek adına korelasyon testi, etkiyi ölçümlemek adına ise regresyon analizi yapılmış ve verilerin analizinde IBM SPSS Statistics 25 paket programı kullanılmıştır. Yapılan analizler sonucunda, kadınların benlik saygısı düzeyleri düzenli fiziksel egzersiz değişkenine göre karşılaştırıldığında anlamlı farklılık bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
This study was designed to investigate whether engaging in regular physical exercise has a positive impact on the self-esteem levels of women during the menopausal period. The aim is to provide suggestions to elevate the self-esteem levels of women during menopause based on the findings. The population of the study consists of women, and the sample consists of women aged between 45 and 60 in the menopausal period. In the study,“Rosenberg Self-Esteem Scale”,“Demographic Information Form”and“International Physical Activity Form”were used to collect data. Frequency analysis was used to examine the distribution of participants' demographic information. Parametric tests were conducted and p-values were examined to determine whether there is a significant difference in self-esteem data between the research and control groups, and their standard deviation and arithmetic mean were calculated. To determine whether the level of physical activity has a significant impact on the self-esteem level,“Kruskal Wallis H-Test”was used. IBM SPSS Statistics 25 package program was used for data analysis.