Koklear implant ve işitme cihazı kullanan okul çağı çocuklarınınbilgisayar tabanlı cnsvs (the central nervous system vital signs) ile nörobilişsel değerlendirilme sonuçlarının yorumlanması:randomize kontrollü bir çalışma
Interpretation of neurocognitive assessment results with computer-based cnsvs (the centralnervous system vital signs) of school-age children using cochlear implants and hearing aids: a randomized controlled study
- Tez No: 828592
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DENİZHAN DİZDAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Odyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Odyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Günümüzde erken tanı koymak ve erken müdahalenin önemi bilinmektedir. Ancak artan çevresel maruziyetler ve kalıtsal bazı hastalıkların halen önüne geçilememiştir. Bilimde beynin nörobilişsel düzeyini ölçmek için pek çok test ve yöntem uygulanmaktadır. Kranial Fonksiyonel Manyetik Rezonans (fMRI), İşlevsel Yakın Kızılötesi Görüntüleme Yöntemi (fNIRS) ve The Central Nervous System Vital Signs (CNSVS) testi vb. gibi yöntemler günümüzde kullanılmaktadır. Tüm bu yöntemlerin amacı beynin nasıl çalıştığını anlamlandırmaktır. Koklear implant ve işitme cihazı kullanan okul çağı çocuklarında beynin nöroplastitise ve nörogelişimi üzerine pek çok test ve yöntem kullanılarak araştırmalar yapılmaktadır. Ancak hala tam olarak açıklanamayan pek çok bileşen bulunmaktadır. Nörobilişsel ve noninvasiv olması nedeniyle çalışmamızda The Central Nervous System Vital Signs (CNSVS) nörobilişsel test bataryası tercih edilmiştir. Ayrıca daha önce hem ülkemizde hem de dünyada bu yöntemle işitme kayıplı bireylerde bu test bataryası kullanılmamıştır. Bu çalışmanın amacı, CNS VİTAL SİGN test bataryaları ile işitme kayıplı çocukların nörobilişsel becerileri hakkında bilgi almaktır. Bu testin sonucunda işitme kayıplı okul çağı çocuklarında nörobilişsel becerilerine; kullanılan işitmeye yardımcı işitme cihazının türünün, işitme cihazı kullanım süresinin, tanı yaşının ve özel eğitime gitme sürelerinin etkisi incelenmiştir. Bu çalışmada nicel araştırma yöntemlerinden biri olan nedensel karşılaştırma deseni kullanılacaktır. İlk Işık Özel Eğitim ve Rehabilitasyon merkezinde koklear implant ve işitme cihazı kullanan toplam 38 kişi çalışmaya dahil edilmiştir. Çalışmaya dahil olacak bireyler rastgele okul müdürünün kura yöntemi ile belirlenmiş ve çalışmaya katılmak istemeyenler dışlanmıştır. İşitme cihazı ve koklear implant kullananlar kendi aralarında ikiye ayrılmış olup bir gruba 3* 20 tekniği uygulanarak optik sinirin gevşetilmesi ile test bataryası uygulanmıştır. Diğer grupta bu iv yöntem uygulanmamıştır. Tabakalara göre orantılı dağıtım yapıldığında İşitme cihazı kullanan 16 kişi; koklear implant kullanan 22 kişi çalışmaya dahil edilmiştir. Çocukların yaş aralıkları 8-15 olarak belirlenmiştir. Çocukların hem kendilerine hem de ailelerine bilgilendirilmiş gönüllü olur formunda yazılanlar açıklanmış ve imzalatılmıştır. Sosyodemografik bilgi formu alınmıştır. CNS VİTAL SİGN testi katılımcılara uygulanmıştır. Sonuç olarak işitmeye yardımcı cihaza göre olguların nörobilişsellik endeksi, kompozit hafıza, sözel bellek, psikomotor hızı, görsel bellek, tepki süresi, karmaşık dikkat, bilişsel esneklik, işlem hızı, yürütücü işlev ve basit dikkat puanları istatistiksel olarak anlamlı farklılık göstermemektedir. Ancak çalışmada, koklear implantlı hastaların, işitme cihazı kullananlara göre istatistiksel olarak anlamlı derecede daha yüksek motor hız skorlarına sahip olduğunu bulunmuştur. Koklear implant olan olguların SBT-doğru zamanda tuşa basılanlaranında puanı, işitme cihazı olanlardan istatistiksel olarak anlamlı şekilde düşük bulunmuştur. Koklear implant olan olguların SBT-doğru şekilde pas geçilenler-anında puanı, işitme cihazı olanlardan istatistiksel olarak anlamlı düzeyde düşük saptanmıştır. Koklear implant olan olguların PTT-sol elle tıklatmaların ortalaması puanı, işitme cihazı olanlardan istatistiksel olarak anlamlı düzeyde yüksek saptanmıştır İşitme cihazının türü fark etmeksizin CNSVS ana bölüm puanları normal değerlerin altında kalmıştır. Koklear implantlı bireylerde görsel bellek testi deney grubunda anlamlı olarak yüksek saptanmıştır. Koklear implantlı deney grubundaki olguların SRKhatalar puanı, istatistiksel olarak kontrol grubundan anlamlı düzeyde yüksek saptanmıştır. Diğer değişkenlerde deney ve kontrol grubunda farklılık gözlemlenmemiştir.
Özet (Çeviri)
Today, the importance of early diagnosis and early intervention is known. However, increasing environmental exposures and some hereditary diseases have still not been prevented. In science, many tests and methods are applied to measure the neurocognitive level of the brain. Cranial Functional Magnetic Resonance (fMRI), Functional Near Infrared Imaging Method (fNIRS) and The Central Nervous System Vital Signs (CNVSS) test etc. Methods such as these are used today. The aim of all these methods is to make sense of how the brain works. Research is being conducted using many tests and methods on neuroplasticity and neurodevelopment of the brain in school-age children using cochlear implants and hearing aids. However, there are still many components that are not fully explained. The Central Nervous System Vital Signs (CNVSS) neurocognitive test battery was preferred in our study because it is neurocognitive and noninvasive. In addition, this test battery has not been used in individuals with hearing loss with this method before, both in our country and in the world. The aim of this study is to obtain information about the neurocognitive skills of children with hearing loss using the CNS VITAL SIGN test batteries. As a result of this test, neurocognitive skills of school-age children with hearing loss; The effects of the type of hearing aid used, duration of hearing aid use, age at diagnosis, and duration of special education attendance were examined. In this study, causal comparison design, one of the quantitative research methods, will be used. A total of 38 people using cochlear implants and hearing aids at İlk Işık Special Education and Rehabilitation center were included in the study. Individuals to be included in the study were randomly selected by the school principal's lottery method, and those who did not want to participate in the study were excluded. Hearing aid and cochlear implant users were divided into two, and a test battery was administered to one group by vi relaxing the optic nerve by applying the 3*20 technique. This method was not applied in the other group. When proportional distribution is made according to the layers, 16 people using hearing aids; 22 people using cochlear implants were included in the study. The age range of the children is determined as 8-15. What was written in the informed consent form was explained to both the children and their families and they were signed. A sociodemographic information form was taken. CNS VITAL SIGN test was applied to the participants. As a result, the neurocognition index, composite memory, verbal memory, psychomotor speed, visual memory, reaction time, complex attention, cognitive flexibility, processing speed, executive function and simple attention scores of the cases do not show a statistically significant difference according to the hearing aid device. However, the study found that patients with cochlear implants had statistically significantly higher motor speed scores than those using hearing aids. The SBT-key pressed at the right time-instant score of the patients with cochlear implants was found to be statistically significantly lower than those with hearing aids. The SBT-correctly missed-immediate score of the cases with cochlear implants was found to be statistically significantly lower than those with hearing aids. The average PTT-left-hand clicks score of the cases with cochlear implants was found to be statistically significantly higher than those with hearing aids. Regardless of the type of hearing aid, CNSVS main section scores remained below normal values. In individuals with cochlear implants, the visual memory test was found to be significantly higher in the experimental group. The SRK-errors scores of the cases in the experimental group with cochlear implants were found to be statistically significantly higher than the control group. No differences were observed between the experimental and control groups in other variables.