Futbolcuların farklı çeviklik test protokollerine göre verdikleri performans cevaplarının incelenmesi
The investigation of the effect of acute blood flow restriction trainings on power output and weight speed
  1. Tez No: 828591
  2. Yazar: SELİM ÖNEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. VELİ VOLKAN GÜRSES
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 46
Özet
Bu tezin amacı futbolcuların farklı çeviklik test protokollerine göre verdikleri performans cevaplarının sürat ve mevkilere göre incelenmesi olmuştur. Çalışmaya 61 lisanslı erkek futbolcu (yaş= 22,33±1,41 yıl; boy=163,00±5,85 cm; vücut yağ yüzdesi=%16,67±1,52) katılımcı ile tamamlamıştır. Futbolcuların sürat performansının değerlendirilmesinde 20 Metre Sürat Test protokolü, Çeviklik performansı için yaygın kullanılan çeviklik test protokolleri olan Çeviklik T-Testi, 505 Çeviklik Testi, Reaktif Çeviklik Testi ve Sekiz Figürlü Çeviklik Testi uygulanmıştır. Çeviklik performans sonuçlarının sürat performansı ile ilişkisinin belirlenmesinde pearson korelasyonu, mevkileri arasında çeviklik performansı arasındaki farkların belirlenmesinde tek yönlü varyans analizi (ANOVA) kullanılmıştır. Tüm hesaplamalarda anlamlılık düzeyi 0,05 olarak belirlenmiştir. Hesaplamalar sonucunda 20m sürat performansı ile Çeviklik T-Testi arasında orta düzeyde (r = 0,664, p= 0,00), 505 Çeviklik Testi (r = 0,466, p = 0,00) ve Sekiz Figürlü Çeviklik Testi arasında düşük düzeyde (r = 0,460, p = 0,00) istatistiksel olarak anlamlı ilişkiler tespit edilmiştir. Sürat ile Reaktif Çeviklik Testi arasında ilişki tespit edilememiştir (r = 0256, p = 0,56). Reaktif çeviklik test performansı ile T-testi, 505 ve 8 Figürlü çeviklik test performansları arasında ilişki tespit edilememiştir (p>0.05). Mevkilere göre çeviklik test sonuçları incelendiğinde gruplar arası farklılık Sekiz Figürlü Çeviklik Testinde tespit edilmiştir (F= 6,21, p=0,001). Yapılan post hoc değerlendirmesinde farkın kaleciler aleyhine olduğu tespit edilmiştir (p< 0,05). 20m Sürat, Çeviklik T-Test, 505 Çeviklik Testi ve Reaktif çeviklik testi sonuçları incelendiğinde gruplar arası farklılık tespit edilememiştir (p>0,05). Sonuç olarak incelenen futbolcu grubunda sprint sürati ve planlanmış çeviklik protokollerinin reaktif çeviklik ile ilişkisinin olmadığı, 8 Figürlü çeviklik testi dışında incelenen tüm protokollerin tüm futbolcular tarafından uygulanabilir.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis was to examine the performance responses of football players according to different agility test protocols according to speed and positions. 61 licensed male football players (age=22.33±1.41 years; height=163.00±5.85 cm; body fat percentage =%16,67±1,52) completed the study. 20 Meter Sprint Test protocol, Agility T-Test, 505 Agility Test, Reactive Agility Test and Eight Figure Agility Test, which are commonly used agility test protocols for agility performance, were applied to evaluate the sprint performance of the football players. Pearson correlation was used to determine the relationship between agility performance results and sprint performance, and one-way analysis of variance (ANOVA) was used to determine the differences in agility performance between positions. The significance level was determined as 0.05 in all calculations. As a result of the calculations, the 20m sprint performance and the Agility T-Test were moderate (r = 0.664, p= 0.00), the 505 Agility Test (r = 0.466, p = 0.00) and the Eight-Figure Agility Test were low (r = 0.00). 0.460, p = 0.00) statistically significant relationships were determined. No correlation was found between speed and Reactive Agility Test (r = 0256, p = 0.56). No correlation was found between reactive agility test performance and T-test, 505 and 8-figure agility test performances (p>0.05). When the agility test results were examined according to the positions, the difference between the groups was determined in the Eight Figured Agility Test (F= 6.21, p=0.001). In the post hoc evaluation, it was determined that the difference was against the goalkeepers (p< 0.05). When the results of 20m Speed, Agility T-Test, 505 Agility Test and Reactive agility test were examined, no difference was found between the groups (p>0.05). As a result, sprint speed and planned agility protocols were not associated with reactive agility in the examined football player group, and all the protocols examined, except for the 8-figure agility test, can be applied by all football players.