Sustainable natural resources effect on construction projects performance
- Tez No: 828609
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEPANTA NAİMİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
İnşaat projelerinin ekonomik büyümesi, birçok zorluktan biri olarak kabul edildi. yönetim temsili. Çeşitli türlere ilişkin birleşik bir anlayışın olmaması yapı malzemeleri ve özellikleri, Irak konutları için en büyük zorluğu teşkil ediyor endüstri. Bir dizi tanımlayıcı özellik içerir. Bu amaçla, araştırmamız ortaya koydu Binanın nihai fiyat etiketini etkileyen maliyet ve sürdürülebilirlik dahil olmak üzere birçok faktör projeler. Bu soruşturmanın karşılaştığı birincil engel, otomatik bir seçimdir. yöntemin konut yapılarında sürdürülebilir doğal kaynaklar ilkelerine uygulanması projeler. Araştırma metodolojisi üç adıma dayanmaktadır; ilki alan uzmanlarıyla görüşmek arka plan bilgisi toplamak için. Malzemelerin nitelikleri ikinci kullanılarak sıralanır teknik. Üçüncüsü, maliyet hesaplama yöntemi olan WASPAS var. Araştırma proje tahminleri için TÜFE temsilini kullanmanın önemli bir verim sağladığı sonucuna varmıştır. proje vardiya maliyetlerinde iyileşme. Performans verileri ve test sonuçları, mevcut yöntem, proje süreçlerinin değerlendirilmesinde sabit bir dengeyi korumuştur. Uzman bunların gerçekten önemli bulgular olduğunu düşünüyor.
Özet (Çeviri)
Economic growth of construction projects considered one of the many challenges that management representation. The lack of a unified understanding of the various types of building materials and their characteristics presents the biggest challenge to the Iraqi housing industry. Containing a set of defining characteristics. To that end, our research revealed the many factors, including cost and sustainability, that influence the final price tag of building projects. The primary obstacle confronted by this investigation is an automatic selection method's application to sustainable natural resources principles in residential building projects. The research methodology relies on three steps; the first is interviewing area experts to gather background information. The attributes of materials are ranked using the second technique. Third, there's WASPAS, which is the method of cost calculation. The research concluded that using the CPI representation for project predictions yields a considerable improvement in project shift costs. Performance data and test results showed that the existing method maintained a steady equilibrium in the evaluation of project processes. The expert thinks these are really important findings.