Aksiyal spondiloartritli hastalarda anti-tümör nekroz faktör tedavisinin tiroid nodülü ve tiroid fonksiyonları üzerine etkisi
Aksiyal spondiloartritli hastalarda anti-tümör nekroz faktör tedavisinin tiroid nodülü ve tiroid fonksiyonlari üzerine etkisi
  1. Tez No: 828610
  2. Yazar: HAYRİYE SULTAN MUNİS
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEYNEL ABİDİN SAYİNER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İç Hastalıkları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
Munis, H. S. Aksiyal Spondiloartritli Hastalarda Anti-Tümör Nekroz Faktör Tedavisinin Tiroid Nodülü ve Tiroid Fonksiyonları Üzerine Etkisi. Gaziantep Üniversitesi Tıp Fakültesi, İç Hastalıkları Anabilim Dalı Uzmanlık Tezi, Gaziantep, 2023. Spondiloartritler, genellikle inflamatuvar bel ağrısı ile kliniğe başvuran, eklem dışındaki birçok organı da tutabilen hastalıklardır. Aksiyel spondiloartropati (AxSpA) ise radyografik bulgusu olmayan spondiloartritler ile radyografik aksiyel bulgusu olan ankilozan spondilit olarak da adlandırılan hastalıkların genel adı olarak tanımlanır. Tümor nekroz faktör (TNF) inhibitörleri, non-steroid anti inflamatuvar ilaçlara (NSAİİ) yetersiz yanıt veren veya intoleransı olan axSpA'lı hastaların tedavisinde temel tedavi ajanı olarak kullanılır. Anti-TNF tedavisinin enfeksiyon insidansında ve malignite riskinde artış gibi birçok yan etkisi bulunur. Tiroid fonksiyonları metabolizmanın düzenlenmesine önemli rol oynar. Tiroid nodülü (TN) ise tiroid bezindeki normal dokulara göre farklı yapıda saptanan, malignite riski sebebiyle önemli lezyonlardır. Malignite şüphesi olan TN'lere ince iğne aspirasyon biyopsisi (İİAB) yapılır. Bizim çalışmamızda NSAİİ tedavisi alan 58 ve anti-TNF tedavisi alan axSpA tanılı 48 hasta anti-TNF'lerin tiroid fonksiyonları ve tiroid bezi yapısı açısından yan etkilerini araştırmak amacıyla biyokimyasal ve tiroid ultrasonografik (USG) özellikleri yönünden incelenmiştir. Tiroid stimulan hormon (TSH), serbest T4 (fT4), TN varlığı, anti tiroid peroksidaz (anti-TPO) düzeyleri açısından gruplar arasında anlamlı farklılık bulunmadı. Fakat hastalık yaşı arttıkça tiroid hacminin arttığı görüldü. Ayrıca anti-TNF grubunda nodül boyutu daha fazla ve nodüller daha sık multipl saptandı. Ek olarak anti-TNF grubunda TİİAB endikasyonu gerektiren nodül sayısının NSAİİ grubuna göre daha fazla olduğu bulundu. Bu sebeple anti-TNF alan axSpA hastalarının TN açısından USG ile araştırılması ve tiroid karsinomu taramasının yapılması, bu hastalarda olası tiroid karsinomunun erken tanınmasını sağlayabilir.
Özet (Çeviri)
Munis, H. S. The Effect of Anti-Tumor Necrosis Factor Treatment on Thyroid Nodule and Thyroid Functions in Patients with Axial Spondyloarthritis. Gaziantep University Faculty of Medicine, Department of Internal Medicine Specialization Thesis, Gaziantep, 2023. Spondyloarthritis are diseases that usually present to the clinic with inflammatory low back pain and can involve many organs other than the joints. Axial spondyloarthropathy (AxSpA) is the general name for spondyloarthritis without radiographic findings and ankylosing spondylitis with radiographic axial findings. Tumor necrosis factor (TNF) inhibitors are used as the main therapeutic agent for the treatment of patients with axSpA who have inadequate response or intolerance to non-steroidal anti-inflammatory drugs (NSAIDs). Anti-TNF therapy has many side effects, including increased incidence of infection and increased risk of malignancy. Thyroid function plays an important role in the regulation of metabolism. Thyroid nodules (TNs) are important lesions with a different structure compared to normal tissues in the thyroid gland due to the risk of malignancy. Thyroid fine needle aspiration biopsy (FNAB) is performed in TNs with suspected cancer. In our study, 58 patients with axSpA receiving NSAIDs and 48 patients with axSpA receiving anti-TNF therapy were examined in terms of biochemical and thyroid ultrasonographic (USG) characteristics to investigate the side effects of anti-TNFs on thyroid function and thyroid gland structure. No significant difference was found between the groups in terms of thyroid stimulating hormone (TSH), free T4 (fT4), presence of TN, anti thyroid peroxidase (anti-TPO) levels. However, thyroid volume increased with increasing age. In addition, nodule size was larger and nodules were more frequently multiple in the anti-TNF group. Moreover, the number of nodules requiring TIAB indication was found to be higher in the anti-TNF group than in the NSAID group. Therefore, investigation of axSpA patients receiving anti-TNF with USG in terms of TN and thyroid cancer screening may provide early diagnosis of possible thyroid carcinoma in these patients.