İnsan erişkin kadavralarından alınan temporal adale fasyası ve dura mater greftlerinin biyomekanik ve histolojik olarak incelenmesi ve sonuçların karşılaştırılması
Biomechanical and histological examination of temporal fascia and dura mater grafts harvested from human adult cadavers and comparison of findings
  1. Tez No: 828659
  2. Yazar: ONURHAN GÜVEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DERYA ÜMİT TALAS
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Temporal adale fasyası temporal kasın üzerini örter. Karmaşık ve özellikli bir anatomik yapıya sahiptir. Ulaşılabilirliği, kullanıma elverişli olması ve kollajenden zengin yapısı sebebiyle bir greft materyali olarak kullanılır. Kollajen yapısı temporal adale fasyasına benzeyen bir diğer otolog greft materyali, dura materdir. Dura mater greftleri genellikle dura onarımlarında kullanılır. Temporal adale fasyası otolojik, okuloplastik, fasiyal estetik, nöro-otolojik ve nöroşirurjik cerrahilerde kullanılır. İki greft materyali de birbirinin yerini tutabilecek anatomik ve histolojik yapıda benzerliğe sahiptir. Bu çalışmada, insan erişkin kadavralarından alınan formalinli temporal adale fasya greftleri ile formalinli dura mater greftleri biyomekanik ve histolojik olarak karşılaştırılmıştır. Yaptığımız biyomekanik çekme testi sonuçlarımıza göre formalinli temporal adale fasya greftinin elastisite modülü, maksimum kuvveti ve dayanıklılığı dura materin biyomekanik sonuçlarından yüksek çıkmıştır. Bu değerlerle, %10 formaldehit çözeltisinde saklanan insan erişkin kadavralarında temporal adale fasyasının dura materden daha az elastik ve daha sert yapıda olduğu söylenebilir. Histolojik olarak kollajen lif ve elastik lif yoğunlukları ise benzer bulunmuştur. Sonuç olarak, dura mater ve temporal adale fasya greftlerinin biyomekanik ve histolojik özellikleri değerlendirildiğinde, bu greftlerin otolojik, nöro-otolojik ve nöroşirurjik cerrahilerde birbirinin yerine kullanılabileceği fikrine katkı sunulabilir. İleriye yönelik değerlendirildiğinde, bu çalışmanın birçok farklı greft materyalinin biyomekanik ve histolojik olarak karşılaştırılmasında faydalı bilgiler sunacağını düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
The temporal fascia covers the temporal muscle. Its anatomical structure is intricate and peculiar. Considering its accessibility, functionality, and collagen-rich nature, it is commonly used as a graft material. The dura mater is another autologous graft substance that contains a similar collagen structure with the temporal fascia. Dura mater grafts are often used in dural repairs related to neurotological and neurosurgical procedures. Besides, during surgeries related to the eyes, facial aesthetics, otology, neurotology, and neurosurgery repairs often require the use of temporal fascia grafts. These materials have similar structures that can fulfill each other's requirements. This research analyzes and compares the biomechanical and histological characteristics of temporal fascia grafts and dura mater grafts, both obtained from adult human cadavers preserved in 10% formaldehyde solution. According to our biomechanical tensile test results, the modulus of elasticity, maximum strength and toughness of the formalin-infused temporal muscle fascia graft were higher than the biomechanical results of the dura mater. These findings lead us to the conclusion that the formalized temporal fascia is more rigid less elastic than the formalized dura mater. Histologically, collagen fiber and elastic fiber densities of samples were similar. In conclusion, upon thorough analysis of the biomechanical and histological properties of dura mater and temporal fascia grafts, it is discernible that these grafts may be utilized interchangeably for otological, neuro-otological, and neurosurgical procedures. Our findings are expected to provide meaningful guidance for future evaluations of different graft materials based on biomechanical and histological considerations.