Repair and strengthening of reinforced congrete and steel mixed structures
Betonarme ve çelik karma yapıların onarımı ve güçlendirilmesi
  1. Tez No: 82868
  2. Yazar: OSMAN BURAK BURÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLAY ALTAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 168
Özet
VI ÖZET Betonarme ve çelik karma yapıların rehabilitasyonu bu çalışmanın konusudur. Ülkemizde özellikle mevcut bir betonarme yapının üzerine ilave kat çıkıldığı durumlarda ölü yükün azaltılması amacıyla çelik yapı tercih edilmektedir. Böylece yapı maliyeti de azalmaktadır. Bu tip karma yapıların depremden kaynaklanan hasarlar ve değişen şartnamelere göre güçlendirilmeleri gerekmektedir. Güçlendirme ve onarım felsefesi ifade edildikten sonra mevcut yapıların deprem dayanıklılıklarının, yeni deprem yönetmeliğine göre, kontrollerinin yapılması gereği vurgulanmıştır. Geçmişte yapılmış olan güçlendirme projelerinden kısa örnekler verilmiştir. Betonarme ve çelik karma yapıların ilave yapı elemanlarıyla yani çaprazlarla ve perdelerle tamiri ve güçlendirilmesi hakkında genel bilgi ve temel kriterler verilmiştir. Ayrıca çelik mantolama yöntemi anlatılmıştır. Daha sonra, analizde kullanılan hesap yöntemleri açıklanmıştır. Son olarak yeni deprem yönetmeliğine göre analizi yapılmış ve güçlendirilmiş çelik ve betonarme karma iki yapı örnek olarak sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The rehabilitation and retrofitting of steel and reinforced concrete mixed structures will be investigated in this study. This type of structures are frequently used in Turkey, especially in the cases where there is a need to have a new storey on a reinforced concrete building. If the top storey is constructed as a steel structure, than the increase in dead loads and the retrofitting cost will be less. On the other hand, the repair and strengthening of the existing steel and reinforced concrete mixed structures may be required due to such reasons as damages after an earthquake or the necessity of an adaptation to a new design code. In this thesis, the repair and strengthening philosophies are briefly expressed. Than, the necessity of the seismic resistance capacity check for the existing buildings according to the new earthquake regulations is mentioned. Examples about the rehabilitation projects carried out in the past are given. A general information and basic criteria about repair and strengthening of reinforced concrete and steel mixed structures by means of additional elements, namely braced frames and shear walls are given. In addition, steel-jacketing method is introduced and the method of analysis is explained. Finally, a case study, in which two reinforced concrete and steel mixed buildings are investigated for strengthening by the use of additional structural steel elements and shear walls according to the new earthquake code, is presented.