COVID virus prediction in Turkey using artificial intelligent algorithms
- Tez No: 828715
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYÇA TÜRKBEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilişim Teknolojileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Koronavirüs olarak da bilinen COVID-19'un gezegen üzerinde büyük bir etkisi oldu. Ülkeler ve hükümetler virüsün yayılmasını azaltmaya ve vatandaşlarını korumaya çalışırken, birçoğu virüsün yayılmasını ve gidişatını tahmin etmeye yardımcı olması için yapay zeka (AI) algoritmalarına yöneliyor. Türkiye'de, COVID-19'un yayılmasına ilişkin verileri analiz etmek ve ülkedeki gelecekteki gidişatı hakkında tahminler yapmak için AI algoritmalarından yararlanılmıştır. (ML) ve (DL), Türkiye'de COVID-19 tahmini için kullanılan yapay zeka algoritmalarına iki örnektir. AI algoritmaları, normalde insanlar için zor olacak büyük verileri analiz edebilir. AI algoritmaları, vaka sayısı, bulaşma hızı ve halk sağlığı önlemlerinin performansı gibi faktörler de dahil olmak üzere virüsün yayılmasına ilişkin verileri analiz ederek virüsün yayılması konusunda daha doğru tahminler yapabilir. Araştırma planı, ilki 2020'de felaketin başlangıcından bu yana Türkiye ülkesi için bir Covid veri seti hazırlamak olan birkaç adımdan oluşuyordu. Tahmin süreci için AI algoritmaları kullanıldı, örneğin: Python programlama dilini kullanan RF, ARIMA, LSTM ve RNN. Genel olarak, bu salgının nüfus arasında yayılmasını azaltmaya yardımcı olmak için Türkiye Cumhuriyeti'nde COVID-19'u tahmin etmek için yapay zeka algoritmalarının kullanılması. AI algoritmaları, virüsün yayılmasına ilişkin verileri analiz ederek ve doğru tahminler yaparak Türkiye'deki karar vericilerin COVID-19 pandemisine en iyi nasıl yanıt verileceği konusunda bilinçli kararlar almalarına yardımcı oluyor. ARIMA modeli, bu çalışmada kullanılan diğer algoritmalardan daha iyi performans gösterdiğinden, çalışmanın bulgularına sahada güvenilebilir. Aşağıdaki değerler, bu model için hata ölçüleri ve yürütme süresidir. Arima modeli için: (MAE=592.647), (RMSE=1007.816), (MAPE=0.084), (MASE=0.470) ve (Süre = 0.14 s).
Özet (Çeviri)
COVID-19, also known as the coronavirus, has had a major effect on the planet. As countries and governments seek to mitigate the spread out of the virus and protect their citizens, many are turning to artificial intelligence (AI) algorithms to help predict the spread and trajectory of the virus. In Turkey, AI algorithms have been utilized to analyze data on the spread out of COVID-19 and make predictions about its future trajectory in the country. (ML) and (DL) are two examples of AI algorithms being utilized for COVID-19 prediction in Turkey. AI algorithms can analyze big data that would otherwise be difficult for humans. By analyzing data on the spread of the virus, including factors such as the number of cases, the rate of transmission, and the performance of public health measures, AI algorithms can make more accurate predictions spread of the virus. The research plan consisted of several steps, the first of which was preparing a Covid data set for the country of Turkey since the beginning of the disaster in 2020. AI algorithms were used for the prediction process, such as: RF, ARIMA, LSTM, and RNN using the Python programming language. In general, the use of artificial intelligence algorithms to predict COVID-19 in the Republic of Turkey to help reduce the spread of this epidemic among the population. By analyzing data on the spread of the virus and making accurate predictions, AI algorithms are helping decision-makers in Turkey make informed decisions about how to best respond to the COVID-19 pandemic. As the ARIMA model outperformed the other algorithms utilized in this study, the study's findings can be trusted in the field. The following values were the error measures for this model and the execution time. For the Arima model: (MAE=592.647), (RMSE=1007.816), (MAPE=0.084), (MASE=0.470), and (Time = 0.14 s).