Evre II kolon kanseri olgularında prognostik faktörler, tedavi modaliteleri, tedavi yanıtı ve sağ kalımın araştırılması
Investigation of prognostic factors, treatment modalities, treatment response and survival in stage II colon cancer cases
- Tez No: 828714
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜZİN DEMİRAĞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Onkoloji, Oncology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Giriş ve Amaç: Kolon kanseri küresel olarak yaygın ve ölümcül bir malignitedir, hem erkekleri hem kadınları etkileyen en yaygın üçüncü kanserdir. Hastalık evresinin prognozda en önemli kriter olduğu bilinmektedir. Cerrahi rezeksiyon evre II kolon kanseri için birincil tedavi seçeneğidir. Adjuvan tedavi standart tedavi yaklaşımında yer almamaktadır, kullanımı değişkendir. Çalışmamızda yüksek risk faktörleri olabilecek T4 primer lezyon, cerrahi numunedeki lenf nodu sayısı, tümör perforasyonu, bağırsak obstrüksiyon, lenfovasküler invazyon, perivasküler invazyon, pozitif cerrahi sınır, yüksek dereceli/kötü diferansiye histoloji, ameliyat öncesi yüksek serum CEA düzeyi, cerrahi rezeksiyon sonrası uygulanan adjuvan kemoterapi protokollerinin prognoza ve sağ kalıma etkisini araştırmayı amaçladık. Gereç ve Yöntem: 2013 ile 2023 yılları arasında evre II kolon kanseri tanısı alan 134 hasta çalışmaya dahil edildi. Olguların klinik, laboratuvar ve patolojik verileri ile küratif cerrahi sonrası gözlem ve adjuvan kemoterapi protokolleri, tedavi yanıtı, sağ kalımı ve prognostik faktörlerle ilişkisi ele alındı.
Özet (Çeviri)
Introduction and Aim: Colon cancer is a common and deadly malignancy globally, the third most common cancer affecting both men and women. It is known that the stage of the disease is the most important criterion in the prognosis. Surgical resection is the primary treatment option for stage II colon cancer. Adjuvant therapy is not included in the standard treatment approach, its use is variable. In our study, we aimed to investigate the effects of T4 primary lesion, number of lymph nodes in the surgical sample, tumor perforation, intestinal obstruction, lymphovascular invasion, perivascular invasion, positive surgical margin, high grade/poorly differentiated histology, high serum CEA level before surgery, adjuvant chemotherapy protocols applied after surgical resection on prognosis and survival. Materials and Methods: 134 patients diagnosed with stage II colon cancer between 2013 and 2023 were included in the study. The clinical, laboratory and pathological data of the cases, observation after curative surgery and adjuvant chemotherapy protocols, treatment response, survival and their relationship with prognostic factors were discussed.