Finansal bilgi manipülasyonu üzerine bir araştırma: Borsa İstanbul uygulaması
A study on financial information manipulation: An application of Borsa İstanbul
  1. Tez No: 828732
  2. Yazar: RÜSTEM KURBAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ AKGÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Finansal bilgi manipülasyonu, şirketlerin başta finansal tabloları olmak üzere finansal bilgilerini gerçek durumdan farklı olarak açıklaması olarak tanımlanabilir. Yapılan bu bilgi manipülasyonu finansal bilgi kullanıcıları yanlış yönlendirilmekte ve hatalı kararlar almalarına neden olunmaktadır. Tüm bunların sonucunda ise manipülasyona başvuranlar haksız kazanç ve çıkar elde etmeleri ile sonuçlanmaktadır. Bu nedenle şirketlerin mali verilerini gerçeğe uygun, açık ve anlaşılır şekilde açıklaması son derece önemlidir. İlk bölümünde finansal bilginin önemi, özellikleri ve kullanıcıları açıklanarak finansal tablolar üzerinde durulmuştur. İkinci bölümde ise finansal bilgi manipülasyonu türleri, uygulamaları ve tespit edilmesinde kullanılan modeller açıklanmıştır. Üçüncü bölümde ise finansal bilgi manipülasyonun tespitine yönelik bilişim sektöründe yer alan şirketlerin mali verileri üzerinden tahminleme yapılmıştır. Çalışmamızın kapsamı 2020,2021 ve 2022 yıllarında Borsa İstanbul'da işlem gören bilişim sektöründeki 29 şirketin verilerini içermektedir. Söz konusu tahminlemede, Beneish TR Modeli kullanılmıştır. Çalışma sonucunda 2020 yılında 3, 2021 yılında 4 ve 2022 yılında 5 şirketin mali verisinde yapılan incelemede ciddi manipülasyon bulgusuna rastlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Financial information manipulation can be defined as the disclosure of financial information, especially financial statements, by companies that are different from the real situation. This information manipulation misleads financial information users and causes them to make wrong decisions. As a result of all this, those who resort to manipulation end up gaining unfair gains and benefits. For this reason, it is extremely important for companies to disclose their financial data in a truthful, clear and understandable way. In the first part, the importance, characteristics and users of financial information are explained and financial statements are emphasized. In the second part, the types, applications and models used in the detection of financial information manipulation are explained. In the third part, estimation was made on the financial data of the companies in the IT sector for the detection of financial information manipulation. The scope of our study includes the data of 29 companies in the IT sector traded on Borsa Istanbul in 2020, 2021 and 2022. In this estimation, Beneish TR Model was used. As a result of the study, serious manipulation findings were found in the examination of the financial data of 3 companies in 2020, 4 in 2021 and 5 in 2022.