A hybrid machine learning based IDS for information leakage
- Tez No: 828765
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ABDULLAHI ABDU IBRAHIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
arasındaki iletişimi kolaylaştırmak için bilim adamları tarafından farklı protokoller geliştirilmiştir. bilgisayarlar. Ancak geliştirilen bu protokoller yeni problemler yaratmaya başlamıştır. bilgisayar ağları. Yeni geliştirilen her protokol, neden olurken bir sorunu çözmüştür. diğer problemler. Geleneksel bilgisayar ağları olarak adlandırılan bu ağlar, önceden tanımlanmış ağ politikalarına göre. Bu, geleneksel kontrolü zorlaştırır. bilgisayar ağları. Geleneksel bilgisayar ağları, kontrol edilebilirlik konusunda yeniliğe ihtiyaç duyar, esneklik, performans, tasarım ve daha fazlası. Bu bizi bilinen yeni nesil ağlara götürür. yazılım tanımlı ağ (SDN) olarak. Bu çalışmada, makine tabanlı Yeni IDS sistemi sunulmuştur. öğrenme teknikleri ve optimizasyon algoritmaları. Bu çalışmadaki ana katkı, saldırıları tespit etmek için GA ile KNN yöntemini birleştirmek. Bu çalışma, birkaç yöntemin performansını değerlendirmek için teknikler
Özet (Çeviri)
Different protocols have been developed by scientists to facilitate communication between computers. However, these developed protocols have started to create new problems in computer networks. Each newly developed protocol has solved one problem while causing other problems. These networks, called traditional computer networks, are configured according to predefined network policies. This makes it difficult to control traditional computer networks. Traditional computer networks need innovation in controllability, flexibility, performance, design and more. This leads us to next generation networks known as software defined network (SDN). In this study, New IDS system presented based machine learning techniques and optimization algorithms. The main contribution in this study is combining GA with KNN method to detect the attacks. This study compared several techniques to evaluate the performance of the method