Sınıf öğretmenlerinin teknopedagojik becerilerinin geliştirilmesine yönelik okul temelli mesleki gelişim eğitim programının hazırlanması, uygulanması ve değerlendirilmesi
Designing, implementing and evaluating a school-based professional development program towards enhancing the technopedagogical skills of primary school teachers
- Tez No: 828766
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÇİĞDEM SUZAN ÇARDAK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 440
Özet
Bu çalışmanın amacı, sınıf öğretmenlerinin teknopedagojik becerilerinin geliştirilmesine yönelik okul temelli bir mesleki gelişim eğitim programının hazırlanması, uygulanması ve değerlendirilmesidir. Bu amaç doğrultusunda ilk olarak kapsamlı bir gereksinim belirleme çalışması yapılmıştır. Daha sonra sınıf öğretmenlerinin gereksinimine göre program tasarlanmış ve son aşamada programın uygulanması ve değerlendirilmesi gerçekleştirilmiştir. Bu çalışmada çok aşamalı karma yöntem benimsenmiştir. Yarı yapılandırılmış görüşmeler, anket, yansıtıcı günlük, Teknopedagojik Yeterlik (TPACK) Ölçeği, araştırmacı günlüğü, öz değerlendirme, akran değerlendirme, ortam kayıtları, ders planları, kontrol listeleri araştırmanın veri kaynaklarını oluşturmaktadır. Tasarlanan program harmanlanmış öğrenme yaklaşımıyla 5 haftalık bir sürede 13 katılımcı ile tamamlanmıştır. Elde edilen bulgular doğrultusunda okul temelli mesleki gelişim programının öğretmenler arası etkileşimi artırdığı, mesleki gelişime katkı sağladığı, teknolojinin öğrenme-öğretme sürecinde“nerede, ne zaman ve nasıl”kullanılması gerektiğine yönelik farkındalık kazandırdığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to design, implement and evaluate a school-based professional development program for the development of primary school teachers' technopedagogical skills. For this purpose, firstly, a comprehensive needs determination study was carried out. Then, the professional development program was designed in line with these needs of primary school teachers and in the final stage, the implementation and evaluation of the program was carried out. In this study, a multi-stage mixed method was adopted. Semi-structured interviews, questionnaire, reflective diary, Technopedagogical Competence (TPACK) Scale, researcher diary, self-assessment, peer assessment, media recordings, lesson plans, checklists constitute the data sources of the research. The designed program was completed with 13 participants in a period of 5 weeks with a blended learning approach. In line with the findings, it has been determined that the school-based professional development program increases the interaction between teachers, contributes to professional development, and raises awareness about the“where, when and how”technology should be used in the learning-teaching process.