Water quality assesment of İzmit bay by to dimensional modeling
İki boyutlu modelleme ile İzmit Körfezi'nin su kalitesinin değerlendirilmesi
  1. Tez No: 82882
  2. Yazar: KAĞAN DENGİLİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EROL GÜLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
ÖZET Bu çalışmada İzmit Körfezi'ndeki çevresel kirlilik, modelleme yardırm ile incelenmiştir. îzmit Körfezi yıllardan beri sanayileşmenin ve nüfusun yoğun olduğu bir bölge olarak bilinmektedir. İzmit Körfezi'ndeki akıntıların sınırlı düzeyde bulunması ve körfezin yan kapalı bir sistem olması, ciddi çevresel problemlerle karşı karşıya kalmasma sebep olmaktadır. Fakat çevreci kuruluşların çalışmaları, kamuoyu baskısı, ve İzmit Belediyesi'nin başarılı çalışmaları gibi sebeplerle İzmit Körfezi'nde bir iyileşme sürecinin başlaması sevindirici bir gelişmedir. Bu çalışma,“İzmit Körfezi'nin İyileştirilmesi”isimli geniş ölçekli bir projenin bir parçasını oluşturmaktadır. Bu proje, IULA-EMME (Uluslararası Yerel Yönetimler Birliği- Doğu Akdeniz ve Orta Doğu Bölûmü)'nin koordinasyonu altında, Avrupa Birliği MEDA Programı, İzmit Belediyesi ve İzmit Valiliği tarafından desteklenen“Toplumsal ve Ekonomik Kalkınma için Yerel Düzeyde İşbirliği”Projesi kapsamında TÜBİTAK Marmara Araştırma Merkezi tarafından gerçekleştirilmektedir. Bu tezin ilk bölümünde deniz kirliliği tartışılmıştır. Ardından, Marmara Denizi'nin oşinografik özelliklerinden bahsedilmiştir. Daha sonra, îzmit Körfezi'nin oşinografik ve fiziksel Özellikleri tartışılmıştır. Geçmişte yapılan çalışmalara dair kısa bilgiler verilmiştir. Ardından, uygulanan deneysel yöntemler tartışılmıştır. Ayrıca, deneylerin ve modellemenin sonuçları verilmiş ve yorumlanmıştır. Sonuç kısmında ise, iki boyutlu modellemenin avantaj ve dezavantajları ile Marmara Depremi'nm (17 Ağustos 1999) körfez üzerinde yaratması muhtemel etkileri tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT Environmental pollution in İzmit Bay with the help of modelling is investigated in this study. İzmit Bay is known as a highly industrialized and populated region for years. Because water circulations in İzmit Bay are limited and the bay is a semi-closed water body, it faces severe environmental problems. But with the foundation of environmental groups, public pressure, and successful studies done by İzmit Municipality, it is encouraging to see a beginning of a remediation process taking place in İzmit Bay. This study is a part of a big project named“Remediation of İzmit Bay”Project. This project is conducted by TÜBİTAK Marmara Research Centre, under the coordination of IULA - EMME (International Union of Local Authorities - East Mediterranean and Middle East) and in context of“Decentralized Cooperation for Economic and Social Development”Project which is supported by European Community MEDA Program, İzmit Municipality and İzmit Governorship. In this thesis, first marine pollution is discussed. Then oceanographic properties of Marmara Sea are mentioned. Later on oceanographic and physical properties of İzmit Bay are discussed. Brief information about the studies carried out in the past is given. Then, the experimental methodology was discussed. After this, results of the experiments and modelling were given and discussed. Advantages and disadvantages of two-dimensional modelling and the probable effects of Marmara Earthquake (August 17*, 1999) on the bay, were discussed in the conclusion part.