The Use of cold-formed steel sections inthe analysis and design of a building
Yapı analizi ve tasarımında soğukta şekillendirilmiş çelik profillerinin kullanımı
- Tez No: 82884
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLAY ALTAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 1999
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
ÖZET Soğukta şekil verilmiş çelik profiller üstün yapısal bileşenlerdir ve bunların taşıyıcı elemanlar olarak kullanımı tüm dünyada özellikle prefabrike metal bina sektöründe artmaktadır. İnce çeperli elemanların yüksek genişlik-çeper kalınlığı oranları yüksek mukavemet-ağırlık oranı gibi bazı avantajlar getirirken yerel burkulma, burulma zayıflığı ve efektif genişlik kavramı gibi bazı dezavantajlar ve hesap zorlukları da yaratır. Türkiye'de soğukta şekil verilmiş kesitlerin taşıyıcı olarak kullanımı pek yaygın değildir. Bu çalışmanın amacı, tamamen soğukta şekil verilmiş kesitler kullanarak bir tip binanın tasarımını göstermek ve ince çeperli çelik kesit hesabının özelliklerini vurgulamaktı. İnce çeperli çelik kesitlerin hesabına ait özel hesap yöntemlerinin büyük kısmı bu tasarımda mevcuttur. Tezin akışı içinde birinci bölümde soğukta şekillendirilmiş kesitlerin hesabındaki tarihsel gelişim ve bunların kullanımı anlatıldı. İkinci bölüm ince çeperli çelik kesitlerin hesap kurallarını ve hesapta kullanılan temel kavramları içerir. Üçüncü bölümde ince çeperli kesitler kullanılarak bir bina tasarımı gerçekleştirildi. Sonuçlar dördüncü bölümde sunuldu.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT * Cold-formed steel sections are competitive structural members and their use as structural elements are increasing all over the world; particularly in standardized metal building sector. The high width-to-thickness ratio of light gauge elements bring some advantages like high strength to weight ratio as well as some disadvantages and complexity of design such as local buckling, torsional weakness and effective width concept. In Turkey, the use of cold-formed steel sections as structural elements is not very common. The aim of this study was to demonstrate the design of a standard building entirely composed of cold-formed steel sections and emphasize the features of cold-formed steel design. Most of the special design procedures of cold-formed sections can be found in that design. In the outline of this thesis, subject of the first chapter was review of the historical background and the introduction to the use of cold-formed steel sections. Second chapter contains the design rules for cold-formed steel sections and basic concepts used in design. A building design using cold-formed steel sections was performed in the third chapter. Results can be found in the fourth chapter.