Investigation of adaptive fuzzy control strategies for nonlinear plants
Doğrusal olmayan sistemler için uyarlamalı bulanık denetleme stratejilerinin araştırılması
- Tez No: 82885
- Danışmanlar: PROF. DR. YORGO İSTEFANOPULAS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 1999
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
DOĞRUSAL OLMAYAN SİSTEMLER İÇİN UYARLAMALI BULANIK DENETLEME STRATEJİLERİNİN ARAŞTIRILMASI ÖZET Bu tez çalışmasının esas amacı, bulanık denetleyicilerin doğrusal olmayan sistemlere uygulanabilirliğinin araştırılması ve bu denetleyicilerin performansının, klasik yöntemlerinkiyle karşılaştırılması şeklinde özetlenebilir. Klasik yöntem olarak, iki farklı yaklaşım tartışıldı. Bunlar denetim literatüründe çift döngülü PD denetleyici ve giriş-çıkış doğrusallaştırma tekniği olarak bilinir. Çift döngülü PD denetleyici, dengeleme uygulamalarında, uyarlama yeteneği olmayan bulanık denetleyicilerle karşılaştırma amacıyla kullanıldı. Diğer yandan, giriş-çıkış doğrusallaştırmasına dayalı denetleyici ise, izleme uygulamalarında, uyarlama yeteneği olan bulanık denetleyicilerle kıyaslama yapmak için kullanıldı. Bunlara ek olarak, uyarlama yeteneği olan bulanık denetleyiciler kendi aralarında da kıyaslandı. Bu bölümde, iki farklı uyarlamak denetleyici tartışıldı. Bunlar dolayb ve doğrudan uyarlamak bulanık denetleyicilerdir, ilki, bulanık mantığı sistemi tanıma amacıyla kullanırken ikincisi denetlemek için kullanır. Bulanık mantığı kullanma şeklinden başka, bu denetleyiciler arasında çok önemli bir fark daha vardır. Dolayk bulanık denetleyicinin aksine, doğrudan bulanık denetleyicide bulunan rehber denetleyici, sistem çıktısının sınırlı kalmasını sağlar.
Özet (Çeviri)
IV INVESTIGATION OF ADAPTIVE FUZZY CONTROL STRATEGIES FOR NONLINEAR PLANTS ABSTRACT The main objective of this thesis study is to investigate the applicability of the fuzzy controllers for nonlinear systems and then compare the performance of these controllers with that of the conventional ones. As conventional controllers, we discussed two different approaches. These are namely, two-loop PD controller and input-output linearization technique. Two-loop PD controller is used to make a comparison with the fuzzy controller without adaptation capability in balancing applications. On the other hand, the controller based on input-output linearization technique is chosen in order to compare the performance of this controller with the fuzzy controllers with adaptation capability in tracking applications. In addition to these, fuzzy controllers with adaptation capability are also compared among themselves. In this part, two different adaptive fuzzy controllers are discussed. These are called indirect and direct adaptive fuzzy controllers. The former uses fuzzy logic for identification purposes whereas the latter uses it as a controller. Apart from the way of using fuzzy logic, there is also a significant difference between these controllers. Unlike indirect adaptive fuzzy controller, a supervisory controller attached to the direct adaptive controller forces the system output remain bounded.