Evaluation of difficulties encountered by individuals with physical disabilities in transtheoretical model-based exercise change stages
Fiziksel engelli bireylerin transteorik model temelli egzersiz değişim aşamalarında karşılaştığı zorlukların değerlendirilmesi
- Tez No: 828909
- Danışmanlar: PROF. DR. CENGİZ AKALAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Spor, Physiotherapy and Rehabilitation, Sports
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fiziksel Aktivite, Sağlık ve Spor Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fiziksel Aktivite, Sağlık ve Spor Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu çalışmanın amacı, fiziksel engelli bireylerin Transteorik model temelli egzersiz değişim aşamalarında karşılaştığı zorluk faktörlerini belirlemek ve bu zorlukların demografik (yaş, cinsiyet, gelir düzeyi, yasadığı il, ekonomik durum) özelliklerle ilişkisini ortaya çıkarmaktır. Yöntem: Çalışmada nicel araştırma yöntemi kullanılmıştır. Toplamda 120 fiziksel engelli katılımcı, yaş, cinsiyet, eğitim durumu, yaşadıkları il ve gelir düzeyi gibi bilgileri içeren“Kişisel Bilgi Formu”,“Transteorik model temelli egzersiz değişim aşamaları ölçeği”ve "Engelliler İçin Spor Katılımında Karşılaşılan Zorluklar Ölçeğindeki soruları yanıtlamıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to identify the challenging factors that individuals with physical disabilities have encountered in Transtheoretical model-based exercise change stages scale. And to uncover the relationship with the demographic (age gender, income level, economic situation) characteristics of these difficulties. Method: Quantitative research method was used in the study. A total of 120 physically disabled participants answered the questions in the“Personal Information Form”, which includes age, gender, educational status, province where they live and income level, ''Transtheoretical model-based exercise change stages scale'', and“Difficulties Sports Participation Scale for Persons with Disabilities ”. Conclusion: There is a direct relationship between the difficulties encountered by physically disabled individuals in participating in sports or making sports a habit between age, gender, income level, province of residence and educational status.