Design of a high-resolution ADC
Yüksek çözünürlüklü bir analog-sayısal dönüştürücü tasarımı
- Tez No: 82899
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜNHAN DÜNDAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 1999
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
ÖZET Bu tezde, sigma-delta modulator teknikleri kullanılarak yüksek çözünürlüklü bir analog sayısal dönüştürücü tasarlanmıştır. Bu tip bir analog sayısal dönüştürücü, analog ve sayısal alt bloklardan oluşur. Analog alt blok sigma-delta modülatörünü içerirken, sayısal alt blok istenilen kelime uzunluğunu sağlayan sayısal süzgeci içerir. Bu tezde, modulator olarak ikinci dereceden kaskat bir modulator kullanılmıştır. Bu modulator, kazancı 0.5 olan iki adet birinci dereceden sigma-delta modülatörden oluşur. Kazancı 0.5'te tutmak, dış referans gerilimi gerekmeyecek şekilde devrenin karmaşıklığım azaltır. Ek olarak, bütün gerilim seviyeleri, tam aralık giriş işaretleri devreye uygulanabilecek şekilde ölçeklenir. Sayısal süzgeç olarak, üçgensel ağırlıklı sonlu impuls cevaplı bir süzgeç kullanılmıştır. Bu süzgeç özel bir şekilde kurulmuştur, öyleki ne katsayıları saklamak için bellek hücreleri ne de çarpıcılar kullanılmıştır. Bu nedenle, devre sadece toplayıcılar ve kaydediciler ile kurulmuştur. Bu devre, Alcatel Microelectronics'in 0.7 fim CMOS teknolojisinde yapılmıştır. Devrenin sayısal kısmı 764 mantık kapısı içerirken, analog kısmı 60 MOS elemanı ve 6 kapasitör içerir.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT In this thesis, a high resolution analog-digital converter was designed by using sigma-delta modulator techniques. Such an ADC consists of analog and digital subblocks. While analog subblock involves the sigma-delta modulator, digital subblock involves the digital filter which provides the desired word length. In this thesis, as a modulator, a second-order cascade modulator was used. This modulator consists of two first-order sigma-delta modulators whose gains are 0.5. Keeping gain at 0.5 reduces the complexity of the circuit in a way that no external voltage reference is required. In addition, all voltage levels are scaled so that full range input signal can be applied to the circuit. As a digital filter, a triangularly weighted FIR filter was used. The filter was constructed in such a way that neither memory cells to store coefficients nor multipliers were used. Therefore, the filter was constructed only with adders and registers. The circuit was designed in 0.7 /am CMOS process of Alcatel Microelectronics. While the digital part of the circuit involves 764 logic gates, analog part of it involves 60 MOS devices and 6 capacitors.