Diffusion through gel membranes
Jel membranlardan difüzyon
  1. Tez No: 82898
  2. Yazar: AYŞEGÜL ERKAHRAMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ORHAN YENİGÜN, PROF. DR. TEREZA VORNALI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
ÖZET Bu çalışma mikroemülsiyon bazlı organo- jetlerden metal iyonlarının transferi için yeni bir 'Difuzyon Hücresi'nin geliştirilmesi ve kullanımı ile ilgilidir. Anyonik yüzey aktif madde Aerosol-OT (AOT) ile kararlı kılınmış yağda su mikroemülsiyonımda dağılan su damlacıktan Nî+2,Co+2 gibi suda çözünen ve PADA gibi suda az çözünen maddelerin taşıyıcığılını yapabilirler. Yağda su mikroemülsiyon sistemlerine jelatin eklendiğinde oldukça viskoz yada sert ve şeffaf yapıda bir jel elde edilir. Mikroemülsiyondaki dağılı su damlacıkları jel halinde de yukarıda bahsedilen maddeleri taşıyıcı özelliğe sahiptirler. Yeni geliştirilen“Difuzyon Hücre”sistemini kullanarak mikroemülsiyon bazlı organik jeli iki sıvı faz arasına yerleştirmek mümkündür. Bu yolla“kaynak'tan ”alıcı“ya madde transferi gözlenebilir. Bu çalışmada ”kaynak“ kısmındaki konsantrasyon azalması ile ”alıcı" kısmındaki konsantrasyon artışı zamanın ve maddelerin başlangıç konsantrasyonlarının bir fonksiyonu olarak hesaplanmıştır. Yukarıda belirtilen maddelerin farklı konsantrasyonları hazırlanarak bunların transfer hızı ile transferin kaçıncı dereceden olduğu da hesaplanmıştır. Ayrıca yine bu maddelerin difuzyon katsayıları belirli matematiksel yaklaşımlar kullanılarak hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT This work is related with, the design and the use of a 'Diffusion Cell' for the interfacial transport of metal ions through an microemulsion-based organo-gel (MBG). Dispersed water droplets of water-in-oil (w/o) microemulsion stabilized by anionic surfactant Aerosbl-OT (AOT) are able to carry or transport water-soluble eg. M+2,Co+2, as well as oil-soluble e.g. PADA substances. The w/o microemulsion system can be transformed into a highly viscous, stiff and transparent gel on addition of a gelling agent. The dispersed droplets are still able to carry different substances. A newly developed“Diffusion Cell”system makes it possible to place a microemulsion-based organo-gel between two liquid phases and to observe the transport of solutes from a“source”to a“receiver”. In this study, the concentration decrease in the“source”and the concentration increase in“receiver”were measured as a function of time and function of different initial metal ion concentrations. The rate of transport and the order of transport were calculated for different concentrations of transported species. Diffusion coefficients of Ni+2,Co+2 ions and PADA were calculated with certain mathematical approximations.