High level synthesis of analog integrated circuits using macromodels and equation based optimization tools
Makromodeller ve denklem temelli eniyileme araçları kullanarak analog tümleşik devrelerin üst düzeyde bireşimi
- Tez No: 82901
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SİNA BALKIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 1999
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
MAKROMODELLER VE DENKLEM TEMELLİ ENİYİLEME ARAÇLARI KULLANARAK ANALOG TÜMLEŞİK DEVRELERİN ÜST DÜZEYDE BİREŞİMİ ÖZET Bu tezde, üst düzey aktif-RC, anahtarlamah sığaç (SC) ve anahtarlamalı akım (SI) süzgeçlerinin bireşim ve eniyilemesini gerçekleyen bir üst düzey bireşim ve eniyileme aracı önerilmiştir. Kuramsal olarak gözetilmeyen koşulların devre başanmına etkisi, modelleme doğruluğu ve açıklayıcı örnekler, adı geçen tasarım yöntemleri için ortaya konulmuştur. Yakın geçmişteki araştırmalar, benzeşim temelli ve devre düzeyindeki bireşim araçlarının hesapsal yükünün, denklem temelli üst düzey bireşim araçlarıyla giderilebileceğini göstermiştir. Denklem temelli yaklaşımın esneklik ve hız açılarından göreli üstünlüğü, kapalı biçemdeki denklemlerin elde edilmesindeki yoğun çabayla ödenmektedir. Bu tezde ortaya konan uygulamalarda, devrenin ideal olmayan koşullarını da gözeten makromodeller devre başanmının daha doğru kestirilmesine olanak sağlamıştır. SI süzgeçlerin çözümlemesinde, MOS transistörlerin küçük sinyal modelleri makromodel olarak algılanmış ve transistor düzeyinde bir eniyileme gerçeklenmiştir.
Özet (Çeviri)
IV HIGH LEVEL SYNTHESIS OF ANALOG INTEGRATED CIRCUITS USING MACROMODELS AND EQUATION BASED OPTIMIZATION TOOLS ABSTRACT In this thesis, a high-level synthesis and optimization tool is presented, which is used to realize high-level active-RC, switched-capacitor (SC) and switched-current (SI) filter synthesis and optimization. Effects of non-idealities on circuit performance, modeling accuracy and illustrative examples are introduced for each design style. Recent research suggests that, computational cost of simulation based circuit-level synthesis and optimization can be reduced by a high-level equation-based synthesis and optimization. Flexibility and speed enhancements of equation-based approach are achieved in the expense of the effort of deriving closed-form equations from the building blocks of the system. In the applications presented in this thesis, macromodels that consider the non- idealities of the circuits enabled accurate performance estimation. In the analysis of SI filters, MOS small-signal models were treated as the macromodels of the system, and a transistor- level optimization is achieved.