Yet another simulation based sensitivity analysis tool for analog layout generation
Analog tümdevre serim kısıtlamaları üretimi için benzetim tabanlı bır hassasiyet analiz aracı
  1. Tez No: 200417
  2. Yazar: TAŞKIN ŞEN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. GÜNHAN DÜNDAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu tezde, analog tümlesik devre performans degerlerinin, tümdevre serim, üretim, çalısma asamaları sırasında olusan parazitik etkilere karsı hassasiyetlerinin hesaplanmasında kullanılmak üzere tasarlanmıs esnek ve yüksek performanslı bir hassasiyet analiz aracı gelistirilip sunulmustur. Sunulmakta olan ve ilk versiyonu Mehmet Selçuk Ataç tarafından gelistirilen hassasiyet analiz aracı YASAv2 performans degerlerinin hesaplanmasında bünyesinde barındırdıgı devre simülatörlerini kullanmaktadır ve diger herhangi bir sisteme bagımlı degildir. YASAv2 genel amaçlı bir araç olarak tasarlanmıs olup, SPICE devre tanım dosya biçimine uygun olarak saglanan herhangi bir CMOS devre üzerinde hassasiyet analizi yapabilmektedir. Hesaplanan hassasiyet degerleri ve kullanıcı tarafından saglanan performans kriterleri dogrultusunda önemsiz parazitik etkileri eleyebilmekte ve performans düsüsünde kritik öneme sahip etkileri belirleyebilmektedir. YASAv2 de, AC simülatörü, parazitik kümeler yenilenip taban kuplaj modeli ve devre elemanı olarak endüktans modeli eklenmistir. YASAv2, YASAv1 gibi C++ da nesne yönelimli programlama yöntemiyle gelistirilmistir. Kullanıcıya kolaylık saglaması için MFC arayüzü eklenmistir. Gelecekte YASAv2'nin performans güdümlü tümlesik devre serim araçları ile entegre edilmesi hedeflenmektedir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, a high performance and flexible analysis tool is presented for computing the sensitivities of performance measures of analog integrated circuits to the parasitic effects that are introduced during layout synthesis and manufacturing. The proposed sensitivity analyzer YASAv2 is based on YASAv1 developed by Mehmet Selçuk Ataç which makes use of its own circuit simulators for computing values of performance measures. YASAv2 is a general purpose tool which can analyze any CMOS circuit provided in SPICE netlist format. YASAv2 supports LEVEL2, LEVEL3, and BSIM3 mosfet parameters. YASAv2 can carry out simplifications according to the computed sensitivity values and the performance specifications provided by the user, to get significant set of parasitic effects which have a critical impact on overall circuit performance. In YASAv2, a new AC analyzer, new parasitic set models, substrate coupling model and inductance as a circuit element are added. Like YASAv1, YASAv2 is coded in C++ using object-oriented programming method. A MFC interface is added for easy usage. It is aimed to integrate YASAv2 into performance driven analog layout synthesis tools (ALG).