Küp uydular
Cube satellites
  1. Tez No: 829028
  2. Yazar: İPEK ÜREMEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ESİN SİPAHİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Astronomi ve Uzay Bilimleri, Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Astronomy and Space Sciences, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Astronomi ve Uzay Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Astrofizik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Uzay teknolojisi, uzay gözlemleri için gerekliliği olan maliyetli bir tek- nolojidir. Çalışmamızın motivasyonu, bütçe ve ulaşılamaz teknoloji sorununa çözüm bulma yoluyla şekillenmektedir. Uzay atmosferinin kolayca adapte olunamayacak bir ortam olduğu gerçeği ortada olsa da, gözlem kalitesi ve analizi için ulaşılabilir olan bir teknoloji olan yazılım teknolojisi bu ihtiyacı kısmen karşılamaktadır. Görüntü işleme, uzay araştırmaları ve analizi için temel bir unsurdur. Çalışmamızda yazılım ve donanım teknolojisini bir araya getirip analizleri tartışmak adına, uzay araştırmalarını ve keşfini devrimleştiren küçük, düşük maliyetli bir uydu olan küp uydulara odaklanacağız. Küp uydular küp şeklinde küçük birimlerden oluştuğu için oldukça hafif ve üretimi kolay ci- hazlardır. Küp uydular; Yer ölçümleri (basınç, sıcaklık, vb.), iletişim ve bilimsel araştırmalar gibi çeşitli uygulamalar için giderek daha popüler hale gelmiştir. Küçük boyutları ve düşük maliyetleri nedeniyle, küp uydular üniversiteler ve küçük şirketler için uzayda deneyler ve görevler gerçekleştirmenin erişilebilir bir yoludur. Ancak, kompakt boyutları güç, veri depolama ve iletişim açısından zorluklar sunmaktadır. Bu zorluklara rağmen, küp uydular bilimsel keşif ve teknolojik yenilik için değerli bir araç olduğunu kanıtlanmıştır. Bu tezde, küp uyduların tarihi ve gelişimini gözden geçirecek, uygula- malarını ve bir küp uydu prototipi oluşturmanın sürecini tartışacak, malzeme ve gözlemlerle ilgili zorlukları inceleyeceğiz. Gözlem verilerini, görüntü işleme tekniklerini değerlendireceğimiz bölümler olacak ve bu sürecin analizinde astronomik gözlemlerden yararlanacağız.
Özet (Çeviri)
Space technology is a costly technology that is necessary for space observation. The motivation behind our work takes its shape through the budget and unreachable technology problem. It is a fact that space itself is not an environment that can easily adapt to. On the other hand, the main thing for observations and analysis is something more reachable than the material and hardware part; software. Image processing is a fundamental element for analyzing space objects. For putting all these together, we will mainly focus on the basics of a Cube Satellite, also known as CubeSats, which are small, low-cost satellites that have revolutionized space research and exploration. They are made up of small cubic units, making them easy to transport and deploy. CubeSats have become increasingly popular for various applications, including Earth measurements (pressure, temperature, etc.), communication, and scientific research. Due to their small size and low cost, CubeSats are an accessible way for universities and small companies to conduct experiments and missions in space. However, their compact size presents challenges in terms of power, data storage, and communication. Despite these challenges, CubeSats have proven to be a valuable tool for scientific discovery and technological innovation. In this thesis, we will review the history and development of CubeSats, discuss their applications and processing of creating a CubeSat prototype, will examine the challenges of materials and observations. Observation data will be part of where image processing techniques take place and the analysis of this process will be completed by using astronomical observations.