Çocuklarda intravenöz anestezi indüksiyonu sırasında uygulanan manüel ve autoflow ventilasyonun serebral oksijenizasyon üzerine etkilerinin karşılaştırılması
Comparison of the effects of manual vs autoflow ventilation on cerebral oxygenation during intravenous anesthesia induction in children
  1. Tez No: 829027
  2. Yazar: GALİP EMRE KILIÇASLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TÜMAY UMUROĞLU, DOÇ. DR. RUSLAN ABDULLAYEV
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Giriş: Pediatrik anestezi indüksiyonu sırasında ventilasyon manüel ya da pozitif basınç uygulayan modlarla sağlanır. Pozitif basınçlı ventilasyon sırasında, ventilasyonu gerçekleştiren anestezi doktoru tarafından istemsiz olarak hiperventilasyon yapılabilir. Hiperventilasyon sonucu gelişen hipokarbi, serebral oksijenizasyonu bozabilir[1]. Çalışmamızın amacı, pediatrik hastalarda anestezi indüksiyonu sırasındaki manüel ventilasyon ve AutoFlow ventilasyonun serebral oksijenizasyon üzerine olan etkilerini araştırmaktır. Materyal ve Metot: Elektif cerrahi uygulanacak, ebeveyn ve etik kurul onamı alınan 51 pediatrik hasta çalışmaya alındı. Temel monitörizasyonlar ve NIRS monitörizasyonu uygulandı. İntravenöz anestezi indüksiyonu gerçekleştirildi ve iki grup oluşturuldu: Grup M (Manüel ventilasyon); Grup A (AutoFlow ventilasyon). Hemodinamik parametreler, serebral bölgesel oksijen satürasyonu (rSO2), tidal sonu karbondioksit basıncı (EtCO2) ve tepe inspirasyon basınç (PIP) değerleri kaydedildi. İstatistiksel değerlendirmede; t, ki-kare, Mann-Whitney U, Fisher testleri ve Spearman korelasyon analizi kullanıldı. Bulgular: İndüksiyonun 90 ve 120.
Özet (Çeviri)
Introduction: Pediatric anesthesia induction is achieved using manual or positive pressure ventilation modes. During positive pressure ventilation, the anesthesiologist performing ventilation may inadvertently cause hyperventilation. Hypocarbia resulting from hyperventilation can impair cerebral oxygenation [1]. The aim of our study is to investigate the effects of manual ventilation and AutoFlow ventilation on cerebral oxygenation during anesthesia induction in pediatric patients. Material and Method: Fifty-one pediatric patients, who were scheduled for elective surgery and obtained parental and ethical committee consent, were enrolled in the study. Basic monitoring and NIRS monitoring were applied. Intravenous anesthesia induction was performed, and two groups were formed: Group M (Manual ventilation) and Group A (AutoFlow ventilation). Hemodynamic parameters, cerebral regional oxygen saturation (rSO2), end-tidal carbon dioxide pressure (EtCO2), and peak inspiratory pressure (PIP) values were recorded. Statistical evaluation was conducted using t-tests, chi-square tests, MannWhitney U tests, Fisher tests, and Spearman correlation analysis.