Alacağın devrinde devredenin garanti yükümlülüğü
Guarantee obligation of the assignor in the assignment of receivables
- Tez No: 829095
- Danışmanlar: DR. AHU AYANOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hukuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
Çalışmamızın konusunu, alacağın devri kavramı ve alacağın devrinde devredenin garanti yükümlülüğüne ilişkindir. Alacağın devri, mevcut bir borç ilişkisinde alacaklının alacağını borçlunun rızasına gerek olmaksızın bir sözleşme ile üçüncü bir kişiye devretmesi işlemidir. Alacağın devri işlemi; alacağı devreden, alacağı devralan ve borçlu olmak üzere üç taraflı bir hukuki işlemdir. Alacağın ivazlı olarak devredildiği durumlarda, devredenin alacağın varlığına ve borçlunun ödeme gücünün mevcut olduğuna ilişkin yükümlülüğü çalışmamızın temelini oluşturmaktadır. Nitekim alacağın devri uygulamada en çok karşılaşılan kurumlardan biri olmakla birlikte, garanti yükümlülüğüne ilişkin hükümlerin kanunda özel olarak düzenlenmiş olması çalışmamızın hazırlanmasının başlıca nedenidir. Çalışmamızın ilk bölümünde; alacağın devri kavramı, alacağın devrinin hukuki niteliği, devir sözleşmesinin geçerlilik unsurları, alacağın devrinin kapsamı ve devrin hüküm ve sonuçları incelenmektedir. Çalışmamızın ikinci bölümünde alacağı devredenin garanti yükümlülüğünün anlamına, hukuki niteliğine ve alacağın devri kavramının bazı hukuki işlemler ile mukayesesine yer verilmiştir. Çalışmamızın üçüncü bölümünde ise, alacağın ivazlı devrinde devredenin garanti yükümlülüğü detaylı olarak incelenmiştir. Çalışmamız öğretideki görüşler ve Yargıtay kararları kapsamında ele alınarak değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The subject of our study is the concept of assignment of receivables and the guarantee obligation of the assignor in the assignment of receivables. The assignment of receivables is the process of transferring the receivables of the creditor in an existing debt relationship to a third party without the consent of the debtor. The assignment of receivables is a three-party legal transaction, including the assignor, the assignee and the debtor. In cases where the receivable is transferred with consideration, the obligation of the assignor regarding the existence of the receivable and the debtor's ability to pay constitutes the basis of our study. As a matter of fact, although the assignment of receivables is one of the most frequently encountered institutions in practice, the fact that the provisions regarding the guarantee obligation are specifically regulated in the law is the main reason for the preparation of our study. The first part of this study analyses the concept of assignment of receivables, the legal nature of assignment of receivables, the validity elements of the assignment agreement, the scope of assignment of receivables, and the provisions and consequences of assignment. The second part of this study analyses the meaning and legal nature of the guarantee obligation of the assignor of the receivable and the comparison of the concept of assignment of receivables with some legal transactions. In the third part of our study, the guarantee obligation of the assignor in the accelerated transfer of the receivable is analysed in detail. Our study has been evaluated within the scope of the opinions in the doctrine and the decisions of the Supreme Court of Appeal.