COVID-19 kaygısı ve erken dönem uyum bozucu şemalar arasındaki ilişkinin incelenmesi
An examination of the relationship between COVID-19 anxiety and early maladaptive schemas
  1. Tez No: 829096
  2. Yazar: SANİYE CAZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CÜNEYD PARLAYAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
COVID-19 salgını, küresel çapta bir krize yol açarak ekonomik, sosyal ve ruh sağlığı alanlarında birçok probleme sebep olmuştur. Literatürden elde edilen bilgiler COVID-19 pandemi sürecinde ruh sağlığı alanında büyük bir hareketlenme olduğunu ve pandeminin psikopatoloji üzerinde büyük bir etkisi olduğunu göstermiştir. Bu araştırmanın amacı COVID 19 kaygısı ve erken dönem uyum bozucu şemalar arasındaki ilişkinin incelenmesi ve pandemi ile ilişkili olarak ortaya çıkan belirtilerin psikoterapi sürecinde çalışılmasının verimliliğini arttırmaktır. Araştırmada, 18 ila 56 yaş arası 240 katılımcı değerlendirilmiştir. Hipotezler, COVID 19 kaygısı ve erken dönem uyum bozucu şemalar arasında anlamlı bir ilişki gözlemlenmesidir. Sonuçlar, erken dönem uyum bozucu şemalar ve COVI D 19 kaygısı arasında anlamlı korelasyonlar göstermiştir. Bu sonuçlar COVID 19 kaygısının akut ve kronik belirtilerinde, erken müdahale ve psikoterapi sürecinde erken dönem uyum bozucu şemaların verimli bir araç olabileceğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
The COVID-19 pandemic has caused a global crisis and caused many problems in the fields of economics, social routines, and mental health. The information obtained from the literature has shown that there is a great movement in the field of mental health during the COVID-19 pandemic and the pandemic has a great impact on psychopathology. The aim of this research is to examine the relationship between COVID 19 anxiety and early maladaptive schemas and to increase the efficiency of studying the symptoms associated with the pandemic in the psychotherapy process. 240 participants aged 18 to 56 years were evaluated in the study. The hypothesis was the observation of a significant relationship between COVID-19 anxiety and early maladaptive schemas. The results showed significant correlations between early maladaptive schemas and COVID-19 anxiety. These results showed that early maladaptive schemas can be a productive tool in studying the acute and chronic symptoms of COVID-19 anxiety and improvement of early interventions.