Eşref Mustafa Paşa'nın Divan-ı Eşrefü'ş-Şu'ara'sı (1-66. sayfalar) (inceleme-metin)
Divan-ı Eşrefü'ş-Şu'ara of Eşref Mustafa Paşa(1-66. pages) (examination - text)
- Tez No: 829130
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZLEM ERCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eski Türk Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 278
Özet
Bu çalışma, XIX. Yüzyılda yaşamış olan Divan şairlerinden Eşref Paşa'nın hayatı, edebî kişiliği ve Divanı'nın tespit edilen üç nüshasını esas almaktadır. Çalışma dört bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde Eşref Paşa'nın hayatı hakkında bilgiler verilip edebî kişiliği incelendi. İkinci bölümde Divan'ın incelemesi yapıldı. Eşref Paşa Divanı'ndaki nazım şekilleri ve türleri, ahenk unsurları, dil ve üslup özellikleri ve muhteva özellikleri incelendi. Üçüncü bölümde metni oluştururken izlenmiş olan yollar gösterildi. Tespit edilen nüshalar tanıtıldı. Dördüncü bölümde ise tenkitli metin yer almaktadır. Hazırlanan bu yüksek lisans tezinde Divan'dan ve kaynaklardan elde edilen bilgilerden hareketle Eşref Paşa'nın Türk Edebiyatı içindeki yeri ve önemi tespit edilmeye çalışıldı.
Özet (Çeviri)
This thesis has been studied the poem of XIX. century of divan named Esref Pasha, and his life, his literary personality, and the 3 scriptum which is detected. The thesis is formed of 4 parts. In the first chapter, the life of Esref Pasha, and the literary personality are examined. Divan is examined in the second chapter. Types of verse and the structure, harmony elements, language and wording characterized contents are examined. The ways which is studied when the article is formed is shown in the third chapter. The contents which is detected