Investigation of the effect of fire exposure on the behavior of normal and confined reactive powder concrete columns under different load eccentricities
- Tez No: 829129
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEPANTA NAİMİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Son yıllarda, kentsel şehir binalarının büyümesi, inşaat sürecini iyileştirdi, eleman uzunluğunun bina tasarımında baskın bir faktör olduğu yüksek dayanımlı yapı ürünleri için yapısal tasarım spesifikasyonunun iyileştirilmesi. Reaktif Toz nedeniyle Beton (RPC) olağanüstü yüksek mukavemet ve dayanıklılık özelliklerine sahiptir, RPC daha fazlasına sahiptir Günümüzde yapı yapımında dikkat Bu nedenle, iyileştirme unsurlarının herhangi bir ilavesi gibi farklı durumlarda betonun iyi performansının korunmasına yardımcı olacaktır. ateşe maruz bırakmak. Mevcut araştırma, çeşitli yanma sıcaklıklarında (200, 400 ve 600 santigrat derece) reaktif toz beton dayanımındaki değişimleri deneysel olarak araştırmayı amaçlamaktadır. İş 3 grup numune kullanılarak, her grup 1 saat boyunca belirli yanma sıcaklığına tabi tutulmuş ve her grup, beton pasosu (15 ve 30) mm'deki değişiklikleri göstermek için Ø5@200mm uygulanmış ve ikincil donatısız olarak dört alt gruba bölünmüştür. Bir sonraki bölüm, ABAQUS / standart 2018 yazılım paketi. Testin sonuçları ile sayısal modelin sonuçları arasında bir karşılaştırma yapıldı. Belirtilen RPC sütunlarının deneysel ve sayısal sonuçları arasındaki karşılaştırma güçlü anlaşma Matematiksel ve laboratuvar sonuçları arasındaki varyasyonun toplamı yaklaşık (2,5 -7,7) yüzde. Sayısal kısım ilk önce iki ana kısma ayrıldı. biri benzer deneysel durumlarla ilgilenir, ancak eksenel ve tek eksenli yük (20 mm eksantrik) kolonun merkezinden ve deneysel olarak benzer yanma sıcaklıklarına tabi parça. İkinci bölüm, birinciye benzer durumlardan oluşurken, ancak sütunu sarın yanmaya maruz kalmaktan kaynaklanan güç kaybını azaltan bir çelik levha ile. Elde edilen bulgular, yanma sıcaklıklarının 200'den 600'e çıkarılmasının azalmaya yol açtığını göstermektedir. reaktif toz beton için basınç, çekme ve eğilme dayanımı. Ayrıca, artış 15 ila 30 mm arası beton örtü, beton sütunu ateşlemeye karşı güçlendirmek için yol açar ve benzer beton örtüsü için ikincil donatı kullanılması betonun artmasına neden olur yangına karşı direnci önemli ölçüde
Özet (Çeviri)
In recent years, the growth of urban cities building has improved the building process, improving the specification of structural design for high-strength building products that element length is a dominant factor in the design of building. Because of Reactive Powder Concrete (RPC) outstanding high strength and durability characteristics, RPC has more attention in building construction nowadays. Therefore, any additions of improving elements will be helpful to maintain good performance of concrete in different situations such as exposing to fire. The current research aims to investigate the changes of reactive powder concrete strength under various burning temps (200, 400 and 600 degree centigrade) experimentally. The work was done by using three groups of samples each group subject to specific burning temp for 1 hr, and each group divided into four subgroups to show the changes in concrete cover (15 and 30) mm and applying Ø5@200mm and without secondary reinforcement. The next section is a 3D-dimension analysing of finite elements utilizing ABAQUS / standard 2018 software package. There was a comparison between the outcomes of the test and the outcomes of numerical model. The comparison between the RPC columns' experimental and numerical outcomes indicated strong agreement. The sum of the variation between mathematical and laboratory outcomes approximately (2.5 -7.7) percent. The numerical part was divided into two main parts fist one deals with similar experimental cases, but with applying axial and uniaxial load (20 mm eccentric) from center of column and subject to similar burning temperatures as experimental part. While the second part consists with similar cases as first one, but with wrap the column with a sheet of steel that reduce the losing in strength resulting from exposure to burning. The obtained findings show that increasing burning temps from 200 to 600 lead to reduce the compressive, tensile and flexural strength for reactive powder concrete. Also, increase concrete cover from 15 to 30mm lead to enhance the concrete column against firing and using secondary reinforcement for similar concrete cover lead to increase the concrete resistance against fire significantly.