Akdeniz ülkelerinde yeni eşitsizlikler: İtalya, Fransa ve Türkiye'de yaşlıların bilgi ve iletişim teknolojileri kullanımı
New inequalities in Mediterranean countries: Use of information and communi̇cation technologies by the elderly in Italy, France and Turkey
- Tez No: 829171
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZGÜR ARUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, İletişim Bilimleri, Sociology, Communication Sciences
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Akdeniz Uygarlıkları Araştırma Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Akdeniz Yeni ve Yakınçağ Araştırmaları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
Amaç: Çalışmanın temel amacı, bilgi ve iletişim teknolojilerini kullanım yetkinliklerini, farklı ülkeler bazında anlamaya ve yorumlamaya çalışmaktır. Bu sayede dijitalde meydana gelen eşitsizlikleri artıran boşlukları belirleyerek, müdahale gerektiren alanları belirlemeyi amaçlamaktadır. Bu bağlamda artık yaşlı bir ülke olan Türkiye ile Kuzey Akdeniz ülkelerinden Fransa ve İtalya'nın yaşlı nüfuslarını kıyaslayarak, yaşlanma politikaları için öngörüleri üretebilmektir. Yöntem: Bu çalışmada ikincil veri analizi tekniği kullanılmıştır. Veriler, European Quality of Life Survey (EQoLS) araştırmasından sağlanmaktadır. EQoLS eş zamanlı olarak pek çok Avrupa ülkesinde yürütülmekte olan boylamsal bir araştırmadır. İtalya, Fransa ve Türkiye verileri SPSS programı aracılığıyla analiz edilmiştir. Bulgular: Üç ülke arasında Fransa'da bulunan yaşlılar en yüksek dijital sermaye hacmine sahiptir. Fransa'yı İtalya takip etmektedir. Dijital sermayesi en düşük yaşlılar Türkiye'de yaşamaktadır. Türkiye'de özellikle kırsalda yaşayan yaşlı kadınlar en dezavantajlı kesimdir. Sonuç: Fransa ve İtalya'da dijital sahiplik asgari düzeyde de olsa sağlanmıştır. Fakat dijital yetkinlikler bağlamında yaşlılar birbirinden ayrışmaktadır. Türkiye'de ise yaşlılar hem dijital sahiplik hem de dijital yetkinlik düzeyleri açısından birbirinden ayrışmaktadır.
Özet (Çeviri)
Objective: The main purpose of the study is to try to understand and interpret the competencies of using information and communication technologies on the basis of different countries. By this means, it aims to identify the areas that require intervention by identifying the gaps that increase the inequalities that occur in digital. In this context, it is to produce predictions for aging policies by comparing the elderly populations of Turkey, which is now an old country, and France and Italy, which are the northern Mediterranean countries. Method: Secondary data analysis technique was used in this study. Data are obtained from the European Quality of Life Survey (EQoLS). EQoLS is a longitudinal study that is being conducted simultaneously in several European countries. Italy, France and Turkey data were analyzed using the SPSS program. Results: Among the three countries, seniors in France have the highest volume of digital capital. Italy follows France. The elderly with the lowest digital capital live in Turkey. In Turkey, elderly women, especially those living in rural areas, are the most disadvantaged. Conclusion: In France and Italy, digital ownership is provided, albeit at a minimal level. However, in the context of digital competencies, the elderly differ from each other. In Turkey, on the other hand, the elderly differ from each other in terms of both digital ownership and digital competence levels.