Adölesanlarda sosyal jetlag ile kronotip, psikolojik sağlamlık ilişkisinin incelenmesi
Investigation of the relationship between social jetlag and chronotype, psychological resilience in among adolescents
  1. Tez No: 829181
  2. Yazar: HÜLYA ÇELİK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ESRA USLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hast. Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Amaç: Bu araştırma; adölesanlarda sosyal jetlag ile kronotip ve psikolojik sağlamlık arasındaki ilişkiyi incelemek amacıyla tasarlanmıştır. Yöntem: Tanımlayıcı-ilişki arayıcı modelde tasarlanmış bu araştırma 398 (n=398) lise öğrencisinin katılımı ile tamamlanmıştır. Veriler Nisan 2022- Haziran 2022 tarihleri arasında Kişisel Bilgi Formu, Çocuklar İçin Sabahçıl Akşamcıl Ölçeği, Çocuk ve Genç Psikolojik Sağlamlık Ölçeği ile toplanmıştır. Sosyal Jetlag süresi ise literatürde yer alan formül ile hesaplanmıştır. Verilerin analizinde fark testleri, ilişkileri testleri ve regresyon analizi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: This study was designed to examine the relationship between social jetlag, chronotype and psychological resilience in adolescents. Methods: This descriptive correlational study was completed with the participation of 398 (n=398) high school students. The data were collected between April 2022 and June 2022 using the Personal Information Form, the Morning and Evening Scale for Children, and the Child and Youth Resilience Scale. Social jetlag duration was calculated with the formula in the literature. Difference tests, association tests and regression analysis were used to analyze the data.