Uluslararası lise öğrencilerinin matematiksel kimliklerinin incelenmesi
Examining international high school students' mathematical identities
- Tez No: 829218
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN BAHADIR YANIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 170
Özet
Bu çalışmanın amacı uluslararası lise öğrencilerinin matematiksel kimliklerini incelemektir. Bu amaç doğrultusunda bu çalışmada üç alt problem araştırılmıştır. Birincisi, öğrencilerin matematiksel kimlikleri, lise öncesi dönem ve lise dönemi şeklinde incelenerek matematiksel kimlik bileşenlerinin her biri açısından düzeyleri belirlenmiştir. İkincisi, öğrencilerin kimlik anlatıları, lise öncesi, lise dönemi ve lise sonrası olarak üç döneme ayrılarak incelenmiştir. Son olarak da öğrencilerin matematiksel kimliklerini bu üç dönemde etkileyen faktörler ortaya konulmaya çalışılmıştır. Çalışma kapsamında, nitel araştırma desenlerinden biri olan“anlatı araştırması”deseni kullanılmıştır. Çalışmaya, bir Uluslararası Anadolu İmam Hatip Lisesinde öğrenim gören ve her biri farklı ülkelerden olan altı lise öğrencisi katılmıştır. Veriler görüşmeler yoluyla toplanmıştır. Anlatı görüşmeleri yardımıyla katılımcıların matematik ile ilgili hayat hikâyelerini anlatmaları sağlanmıştır. Verilerin analizinde anlatı analizi kullanılmıştır. Araştırma bulgularında her bir katılımcının matematiksel kimlik bileşenleri açısından düzeyleri özetlenmiştir. Öğrencilerin üç dönemde kimlik anlatılarında analizler sonucu matematik algılarına uygun temaları ortaya konulmuştur. Her dönem için matematiksel kimliğe etki eden bazı belirleyici faktörler özetlenmiştir. Öğrencilerin matematiksel kimlik bileşenlerinin dönemlere göre değişim gösterdiği görülmüştür. Öğrencilerin matematik algılarına yönelik matematiksel kimlikleri ile ilgili dört farklı tema ortaya çıkmıştır. Öğretmenler, aileler, öğrencilerin kendileri matematiksel kimliği hem olumlu hem de olumsuz etkilediği sonucu da görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to examine the mathematical identities of international high school students. Within this scope, three sub-problems have been investigated. Firstly, students' mathematical identities were examined in terms of pre-high school and high school periods, and the levels of each component of the mathematical identity were determined. Secondly, students' identity narratives were analyzed by dividing them into three periods: pre-high school, high school, and post-high school. Lastly, the factors influencing students' mathematical identities during these three periods were attempted to be identified. In this study, the research design of“narrative inquiry,”which is one of the qualitative research designs, was used. Six high school students from different countries, all attending an International Anatolian Imam Hatip High School, participated in the study. Data were collected through interviews, allowing the participants to share their life stories related to mathematics. Narrative analysis was used in the data analysis. The research findings summarized the levels of each participant's mathematical identity components. Through the analysis of identity narratives in the three periods, themes relevant to their perceptions of mathematics were identified. Determining factors influencing mathematical identity in each period were summarized. It was observed that students' mathematical identity components showed changes across the periods. Four distinct themes emerged concerning students' mathematical identities related to their perceptions of mathematics. The study also revealed that teachers, families, and the students themselves both positively and negatively influenced the mathematical identity.