Calculation of high concrete buildings consisting of shear wall structural and frames under earthquake effect using group loading and etabs
Perde yapısı ve çerçevelerden oluşan yüksek beton binaların deprem etkisi altında grup yükleme ve etablar ile hesaplanması
  1. Tez No: 829241
  2. Yazar: NOOR AL DAFFAIE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZEKİ HASGÜR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Yapı Mühendisleri, öncelikle bir yapının özelliklerini belirlemekten sorumludur. yanal kuvvete maruz kalırken yapı ve yüksek binalar yeterince rijit olmalıdır. fırtınalar ve depremler tarafından üretilen yatay kuvvetlere dayanabilir. önlemek mümkün önemli ölçüde yer değiştirme ve sonuç olarak kesme kuvveti kullanılarak yer değiştirmenin neden olduğu hasar binalarda duvarlar. Türkiye'de bir önceki en son yıkıcı deprem Van 2011'di. çoğunluğu inşaat malzemeleriyle inşa edilmiş çok sayıda yapının hasar görmesine neden olan deprem moment dirençli çerçeveler. Bu araştırma, moment üzerinden perde duvarların kullanımını araştırmaktadır. G+50 çok katlı bir binada çeşitli noktalardaki dayanıklı çerçeveler ve ayrıca Tepki Spektrum Analizi kullanılarak yapının depreme maruz kalan karakteri. Çok katlı bina, yer hareketinin neden olduğu çeşitli yapısal düzensizlikler açısından analiz edildi. bu Sayısal sonuçlar, yapının tüm köşelerine perde duvar eklenmesinin sismik etkiye karşı en etkilidir.
Özet (Çeviri)
Structural Engineers are primarily responsible for determining the characteristics of a structure while exposed to lateral force, and high-rise buildings must be sufficiently stiff to withstand horizontal forces generated by storms and earthquakes. It is possible to prevent substantial displacement and, as a result, damage caused by displacement by utilizing shear walls in buildings. The previous latest damaging earthquake in Turkey was the Van 2011 earthquake, which damaged several structures, the majority of which were constructed with moment-resisting frames. This research investigates the use of shear walls over moment resisting frames at various points in a G+50 multi-story building, as well as the earthquakeexposed character of the structure using Response Spectrum Analysis. The Multi storied building was analyzed for various structural irregularity induced by the ground motion. The numerical results indicate that adding shear-wall at all the corners of the structure can be the most effective against seismic effect.