Solar energy control system based on metaheuristic method
Güneş enerjisi kontrol sistemi esaslı metaheuristik yöntem
- Tez No: 829240
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEFER KURNAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Bu tez, parçacık sürüsü optimizasyon yönteminin çözümünü bulma konusunu incelemektedir. güneş enerjisi sistemleri için maksimum güç noktası izleme algoritması. Güneş koymadan önce Kullanılacak hücre, üretici tipik olarak ampirik verileri kullanarak cihazı karakterize eder. Çeşitli güneş enerjisi bozulma yollarının ölçülmesi veya tespiti önemlidir. Bu nedenle, güneş enerjisi faktörlerinin zaman boyunca aktif olarak ölçülmesi avantajlıdır. Biz için maksimum güç noktası izleme algoritmasını geliştirmek için bir yaklaşım sağlar. Parçacık tabanlı akıllı bir yöntem kullanan tipik bir güneş enerjisi sisteminin eşdeğer modeli sürü optimizasyonu. Bu teknik, güneş enerjisi sisteminin rutin olarak güncellenmesini sağlar, sistemin maksimum çıkış gücünü belirlemek için kullanılabilir. 1400 Watt PV güç verimliliği için ulaşıldı ve ışınlama değeri 1000 Watt/m2 idi. %95,45 Hem önerilen yöntem hem de MPPT yöntemi daha doğruydu. Hassasiyeti ölçülür Maksimum güç (252,44 Watt), modül başına hücre sayısı (40) ve açık devre voltajı açısından (35.44 Volt), buna göre.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the issue of figuring out the particle swarm optimization method's maximum power point tracking algorithm for solar energy systems. Before putting a solar cell to use, the manufacturer typically characterizes the device using empirical data. Measurement or detection of a variety of solar energy degradation pathways is important. Thus, it is advantageous to actively measure solar energy factors throughout time. We provide an approach to enhance the maximum power point tracking algorithm for an equivalent model of a typical solar energy system using a smart method based on particle swarm optimization. This technique enables routine updating of the solar energy system, which can be used to identify the system's maximum output power. The 1400 Watt was reached for PV power efficiency, and the irradiation value was 1000 Watt/m2. 95.45% of both the suggested method and the MPPT method were accurate. Its precision is measured in terms of maximum power (252.44 Watts), cells per module (40), and open circuit voltage (35.44 Volts), accordingly.