Calculation and comparison of periods of tall structures with force method – group loading and etabs
Hesaplanması ve karşılaştırılması ile yüksek yapıların dönemlerikuvvet yöntemi – grup yükleme ve etab'lar
- Tez No: 829243
- Danışmanlar: PROF. DR. ZEKİ HASGÜR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Mevcut güvenilirlik sistemlerinin yaygınlaştırılması için büyük olasılık göz önüne alındığında, yapılar, her yöntemin etkinliğinin değerlendirilmesi, analiz edilmesi ve binalar tasarlayan firmaları bunları benimsemeye ikna etmek için gösterildi. atfedilen Belirli bir konumda kaydedilen zaman tanım alanı impulslarının, bir çoğaltılması neredeyse imkansız olan rastgele bir süreç, önemli miktarda çaba harcanmıştır. yapmak için son yıllarda gerçek kayıtların işlenmesine yatırım yaptı. Halihazırda yürürlükte olan inşaat için gelecekteki girdi geçmişlerinin“temsilcisi”deprem riski taşıyan bölgelerde yapılması planlanan inşaat. Bunda Moment de dahil olmak üzere çeşitli yapısal sistemlere sahip bir G+20 kat yapısının incelenmesi Gerçek yapısal tepkiyi bulmak için çerçeve, çaprazlama sistemi ve perde duvar analiz edildi. dinamik analiz altında. Ayrıca çapraz çerçeve ve perde duvar modeli analiz edilmiştir. sahaya bağlı spektrumlara göre ve bunun için EI-Centro deprem verileri alınmıştır. analiz için. Analitik sonuçlara göre, her iki model de perde duvar ve çaprazlamadan oluşmaktadır. sistem, yapının stabilitesinde ve süresinde önemli bir gelişme gösterdi doğrusal dinamik analizde. Doğrusal olmayan zaman alanı analizini karşılaştırırken EI-Centro deprem verileri hem perde duvar hem de çapraz çerçeve modeli karşılaştırılabilirdi ve yeterli yapısal stabiliteyi tasvir etti, ancak perde duvar genel olarak tasvir etti vi Verileri deprem zamanıyla karşılaştırırken performans iyileştirmesi hızlanma.
Özet (Çeviri)
In view of the huge possibility for the deployment of current reliability systems in the structures, it is imperative that the efficiency of each method be evaluated, analyzed, and demonstrated in order to persuade the firms that design buildings to adopt them. Attributed to the reason that time history impulses recorded at a specific location are the result of a random process that is nearly impossible to replicate, a substantial amount of effort has been invested in recent years into the processing of actual records in order to make them“representative”of future input histories to construction that is already in place as well as construction that is planned to be built in areas that are prone to earthquakes. In this investigation a G+20 story structure with various structural systems including moment frame, bracing system and shear wall was analyzed to find the actual structural response under the dynamic analysis. Further the brace frame and the shear wall model were analyzed according to the site dependent spectra and for this the EI-Centro earthquake data was taken for the analysis. From the analytical result both the model consists of shear-wall and bracing system depicted significant improvement in the stability and the time period of the structure in the linear dynamic analysis. While comparing the nonlinear time-history analysis against the EI-Centro earthquake data both the shear wall and brace frame model was comparable and depicted enough structural stability, however, the shear-wall depicted the over-all vi performance improvement when comparing the data against the earthquake time acceleration.