Tütün kullanımı ile duygu düzenleme güçlüğü ve psikolojik iyi oluş düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between tobacco use difficulty in emotion regulation and psychological well-being levels
  1. Tez No: 829244
  2. Yazar: İREM TEKE
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CEYLAN ERGÜL ARSLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bağımlılık Danışmanlığı ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bağımlılık Danışmanlığı ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Bu araştırmada, sigara kullanan bireylerde duygu düzenleme güçlüğü ve psikolojik iyi oluş düzeylerinin arasındaki ilişkinin incelenmesi amaçlanmaktadır. Araştırma kapsamında sigara kullanan 212 katılımcının verileri incelenmiştir. Katılımcıların sosyodemografik değişkenlerinin duygu düzenleme güçlüğü ve psikolojik iyi oluş düzeyleriyle karşılaştırılmıştır. Ayrıca, sigara kullanan bireylerin duygu düzenleme güçlükleri ve psikolojik iyi oluş düzeyleri arasındaki ilişki incelenmiştir. Katılımcılara sosyodemografik bilgi formu, Psikolojik İyi Oluş Ölçeği ve Duygu Düzenlemede Güçlükler Ölçeği Kısa Formu (DDGÖ-16) uygulanmıştır. Araştırmadan edinilen bulgulara göre, cinsiyet, medeni durum, çalışma durumu, gelir düzeyi, psikolojik rahatsızlık, ailede sigara içen bireyin olması durumu, sigara içme sebebi değişkenleri bakımından psikolojik iyi oluş ve duygu düzenlemede güçlükler puanlarında anlamlı farklılıklar saptanmıştır. Ayrıca, sigara kullanan bireylerde Psikolojik iyi oluş ile duygu düzenleme güçlüğü arasında negatif yönlü, orta düzeyde ve anlamlı ilişki saptanmıştır. Duygu düzenleme güçlüğü toplam puanı psikolojik iyi oluş puanlarını negatif yönlü ve anlamlı düzeyde yordamaktadır. Duygu düzenleme güçlüğü alt boyutlarının psikolojik iyi oluş puanlarını yordayıcılığına ilişkin bulgulara göre, duygu düzenleme stratejileri geliştirmede güçlük puanlarının psikolojik iyi oluş puanlarını negatif yönlü ve anlamlı düzeyde yordadığı bulunmuştur. Bu araştırmanın bulgularından yola çıkarak, sigara içenlerin sigarayı bırakmalarına yardımcı olacak müdahalelerin geliştirilebileceği düşünülmektedir. Çalışmanın bulguları, sigara içenlerde duygu düzenleme güçlüklerini hedef alan müdahaleler geliştirmek için kullanılabilir. Bu müdahaleler, sigara içenlerin olumsuz duyguları yönetmek için daha uyumlu başa çıkma stratejileri geliştirmelerine yardımcı olabilir ve bu da sigarayı bırakmalarını kolaylaştırabilir.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the relationship between emotion regulation difficulties and psychological well-being levels in smokers. Within the scope of the study, the data of 212 cigarette smokers were analyzed. Sociodemographic variables of the participants were compared with emotion regulation difficulties and psychological well-being levels. In addition, the relationship between emotion regulation difficulties and psychological well-being levels of cigarette smokers was examined. Sociodemographic information form, Psychological Well-Being Scale and Difficulties in Emotion Regulation Scale Short Form (DRE-16) were applied to the participants. According to the findings obtained in the study, significant differences were found in psychological well-being and difficulties in emotion regulation scores in terms of gender, marital status, employment status, income level, psychological disorder, having a cigarette smoker in the family, and reason for smoking. In addition, a negative, moderate and significant relationship was found between psychological well-being and difficulties in emotion regulation in smokers. Emotion regulation difficulties total score predicted psychological well-being scores negatively and significantly. According to the findings regarding the predictive power of emotion regulation difficulty sub-dimensions on psychological well-being scores, it was found that difficulty in developing emotion regulation strategies predicted psychological well-being scores negatively and significantly. Based on the findings of this study, it is thought that interventions can be developed to help cigarette smokers quit smoking. The findings of the study can be used to develop interventions targeting emotion regulation difficulties in cigarette smokers. These interventions may help smokers develop more adaptive coping strategies to manage negative emotions, which may facilitate smoking cessation.