Alana özel anlamsal ilişki çıkarımı için bir yöntemin geliştirilmesi
Development of a domain-specific relation extraction method
- Tez No: 829270
- Danışmanlar: PROF. DR. OĞUZ DİKENELLİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Derin öğrenme temelli anlamsal ilişki çıkarım çalışmalarında, son yıllarda transformer tabanlı yaklaşımlar öne çıkmaktadır. Bunun yanında alan bilgi tabanlarının derin öğrenme modelleri ile birlikte kullanımı önemli bir araştırma alanı haline gelmiş ve bu alanda ortaya çıkan yöntemler ilişki çıkarım problemi üzerinde de denenmeye başlamıştır. Bu tez çalışmasında alan bağımlı ilişki çıkarım problemi ilaç-ilaç-etkileşim çıkarımı kapsamında ele alınmıştır. Bu problemi çözmek için iki derin öğrenme modeli ortaya konmuştur. Bunlardan ilki tekrarlayan yapay sinir ağları ile dikkat mekanizması kombinasyonlu hibrit bir yaklaşımdır. Diğer model önceden eğitilmiş dil modeli tabanlı olarak geliştirilmiştir. Bu modeller kullandıkları mimari bağlamında benzer mimariyi kullanan modellere göre daha etkili olmuşlardır. Daha sonra bir alan ontolojisi kullanılarak alan bilgi modelinin önceden eğitilmiş dil modelli tabanlı modele entegrasyonu için bir yöntem geliştirilmiş ve bu yöntemin modelin performansını arttırdığı gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
In recent years, semantic relationship extraction studies have been replacing artificial neural networks and attention mechanism-based approaches with transformer-based approaches. In addition, with the development of ontologies and the emergence of various embedding methods for ontologies and knowledge bases, the effect of domain knowledge bases has begun to be explored on the problem of relation extraction. This thesis is focused on the drug-drug interaction extraction problem, which is a case study of domain-specific semantic relationship extraction. To tackle this problem, i) a hybrid approach with a combination of recurrent neural networks and attention mechanism, ii) a transformer-based approach, two different models that showed the best performance compared to similar studies were designed and presented. In addition, within the scope of this study, the effect of structured domain knowledge - by taking a domain ontology- has been integrated into various relationship extraction models. It has achieved higher performance in the integration of the domain ontology and the transformer-based model presented in this thesis.