Investigation of probiotic potential of human-derived Lactobacillus plantarum B14
İnsan kaynaklı Lactobacillus plantarum B14'ün probiyotik potansiyelinin araştırılması
- Tez No: 829269
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Lactic acid bacteria (LAB) which are major probiotic microorganisms and essential components of the gut microbiota of humans and other mammals, have significant positive impact on the host's health. Therefore, discovering new probiotics with novel probiotic properties would be immensely appreciated by the medical, scientific, and food industries. Despite the fact that probiotic strains can be obtained from a variety of sources, one of the most important criteria for probiotics to be applied for humans is being human originated. The aim of this study is in-vitro characterization of probiotic potential of Lactobacillus Plantarum B14 originated from human gastro intestinal system (GIS). Probiotic features of this strain was examined using several tests, including acid, bile salts and phenol tolerance, antibiotic susceptibility, anti microbial activity, acidification capacity and aggregation ability. Molecular identification by PCR and gene cloning was also used for bacteriocin gene secreening. The results showed L. Plantarum B14 had a high tolerance to varying acid and bile conditions, and high tolerance to different phenol concentration (0.1%, 0.2%, 0.3%, 0.4%), susceptibility to ampicillin, and showed antimicrobial activity against three pathogenic bacteria which are Staphylococcus aureus, Escherichia coli, Listeria monocytogenes RSKK. L. Plantarum B14 was found to be slow acidifier also showed high auto aggregation reaching 100% after 5 h of incubation and high coaggregation ability with all five tested pathogens. In-silico analysis for cloned PCR product showed that bacteriocin coding gene was not detected and further investigation is required to determine bacteriocins coding genes in this strain. The results of these tests indicate that L. Plantarum B14 possess desirable probiotic properties and can be a candidate for further in vivo research aimed in developing a novel probiotic starter cultures.
Özet (Çeviri)
Başlıca probiyotik mikroorganizmalar ve insan ve diğer memelilerin bağırsak mikrobiyotasının temel bileşenleri olan laktik asit bakterilerinin (LAB), konakçının sağlığı üzerinde önemli olumlu etkileri vardır. Bu nedenle, yeni probiyotik özelliklere sahip yeni probiyotiklerin keşfedilmesi, tıp, bilim ve gıda endüstrileri tarafından son derece takdir edilecektir. Probiyotik suşları çok çeşitli kaynaklardan elde edilebilmesine rağmen, insanlar için uygulanacak probiyotikler için en önemli kriterlerden biri insan kaynaklı olmasıdır. Bu çalışmanın amacı, insan gastro-intestinal sisteminden (GIS) kaynaklanan Lactobacillus Plantarum B14'ün probiyotik potansiyelinin in vitro karakterizasyonudur. Bu suşun probiyotik özellikleri, asit, safra tuzları ve fenol toleransı, antibiyotik duyarlılığı, anti mikrobiyal aktivite, asitleştirme kapasitesi ve agregasyon yeteneği dahil olmak üzere çeşitli testler kullanılarak incelenmiştir. Bakteriyosin geninin taranması için PCR ve gen klonlaması ile moleküler tanımlama da kullanılmıştır Sonuçlar, L. Plantarum B14'ün değişen asit ve safra koşullarına karşı yüksek bir toleransa ve farklı fenol konsantrasyonlarına (%0,1, %0,2, %0,3, %0,4) yüksek toleransa sahip olduğunu gösterdi, ve ampisiline duyarlılık, Staphylococcus aureus, Escherichia coli, Listeria monocytogenes RSKK olan üç patojenik bakteriye karşı antimikrobiyal aktivite göstermiştir. L. Plantarum B14'ün yavaş asitleştirici olduğu ayrıca 5 saatlik inkübasyondan sonra %100'e ulaşan yüksek otomatik agregasyon ve test edilen beş patojenin tümü ile yüksek pıhtılaşma yeteneği gösterdiği bulundu. Klonlanmış PCR ürünü için yapılan in-silico analiz, bakteriyosin kodlayan genin saptanmadığını ve bu suştaki bakteriyosin kodlayan genlerin belirlenmesi için daha fazla araştırma yapılması gerektiğini göstermiştir. Bu testlerin sonuçları, L. Plantarum B14'ün istenen probiyotik özelliklere sahip olduğunu ve yeni bir probiyotik başlatıcı kültür geliştirmeyi amaçlayan daha fazla in vivo araştırma için aday olabileceğini göstermektedir.