An evaluation of circular design for the application of interior architecture
Dönüsel tasarımın iç mimarlık uygulamasına yönelik bir değerlendirmesi
- Tez No: 829308
- Danışmanlar: Assist. prof. Dr. CAN UZUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, İç Mimari ve Dekorasyon, Architecture, Interior Design and Decoration
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 168
Özet
Modern yaşam, özellikle enflasyon, çevre krizleri ve tüm dünyada yaşanan ekonomik krizler sonrasında insanların karşısına birçok engel çıkarmaktadır. Ürünler ve hizmetler karşılanamaz hale geliyor ve malzeme ve kaynakların miktarı zamanla azalıyor. Döngüsel ekonomi, insan yaşamının her alanında sürdürülebilirlik ve döngüsellik ilkelerini takip ederek bu sorunlardan bazılarını çözmeye yardımcı olabilecek bazı çözüm ve stratejiler sunarken, döngüsel ekonominin gündemleri arasında döngüsel tasarım stratejileri ve düzenlemeleri oluşturulmuştur. Dairesel tasarım uygulamaları ve çözümleri, günlük yaşam için ihtiyaç duyulan diğer birçok ürünün yanı sıra mimari, iç tasarım ve mobilya tasarımını da içeriyordu, bu çözümler ABD'de, birçok Avrupa ülkesinde ve gelişmiş dünyanın diğer birçok yerinde çok etkiliydi. bazı tasarımcıların ve aktivistlerin döngüselliği ve sürdürülebilirliği desteklemek için NEB hareketini başlattığını. Bu tez, Lübnan ve Türkiye'de yaşayan katılımcılar arasında TK farkındalığını ve döngüsel ekonomi ve döngüsel tasarımın sunduğu çözümlerin etkinliğini, bu alanda sunulan sorunlar ile insanların bunlarla başa çıkma biçimleri arasındaki ilişkiyi inceleyerek göstermeyi amaçlamaktadır. döngüsel tasarımın çözümü ve kullanıcılar, tasarımcılar ve pazardaki hizmetleriyle karşılaştırılmasıdır.
Özet (Çeviri)
The modern life presents many obstacles to humans, especially after inflation, environmental crises, and economic crises all over the world. Products and services are becoming unaffordable and materials and resources are decreasing in quantity with time. The circular economy came to present some solutions and strategies that can help people solve some of these problems by following the principles of sustainability and circularity in all aspects of human life, among the agenda of the circular economy the circular design strategies and regulations were formed. The circular design practices and solutions also involved architecture, interior design, and furniture design along with many other products needed for everyday life, these solutions were very effective in the USA, many European counties, and many other parts of the developed world to the extent that some designers and activists started the NEB movement to support the circularity and sustainability. This thesis aims to show the awareness of the CD and the effectiveness of the solutions presented by the circular economy and circular design among the participants living in Lebanon and Turkey by studying the relationship between problems presented in this area and the ways people deal with them and comparing them with the solution of circular design and its services within users, designers, and the market.