A Software tool for workflow based project management in software engineering
Yazılım mühendisliğinde proje yönetimi için işakışı tabanlı bir yazılım gereci
- Tez No: 82940
- Danışmanlar: PROF. DR. SELAHATTİN KURU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 1999
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
KISA ÖZET Bu tez, yazılım projelerinin yönetilmesi üzerinde bir çalışmadır. Yeni bir entegre proje destek ortamı altyapısı olarak işakışı yönetim sistemleri incelenmiştir. İşakışı yönetim sistemlerinin yazılım geliştiren kurumların proje planlama, izleme ve konfıgürasyon yönetimi ihtiyaçlarını karşılayacak entegre bir yazılıma uygun bir mimari olduğu ortaya konmuştur. Yazılım projelerinin yüksek seviyede esneklik ihtiyacından dolayı işakışı yönetim sistemlerinin esneklik kabiliyetlerini genişletecek yeni yordamlar da bu paralelde gözden geçirilmiştir. Tartışmalardan alman sonuçlan somutlaştırmak için WOSE adıyla anılan bir yazılım gereci geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT Requirements for better project management of software are evaluated. For a new integrated project support environment, workflow management systems as the underlying framework are evaluated. It is found out that workflow management systems can enable an integrated tool to support project planning, tracking and configuration requirement requirements for a software developing organization. Since software management processes require high order of flexibility, workflow management systems' new features are also evaluated to be used in the proposed tool. A software tool named WOSE is developed to solidify the results obtained from the discussions.