Fuzy control of liquid container transfer
Sıvı tank transferinin bulanık denetimi
  1. Tez No: 82939
  2. Yazar: HÜSEYİN HAKAN KIZILOCAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YORGO İSTEFANOPULOS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sistem ve Kontrol Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
SIVI TANK TRANSFERİNİN BULANIK DENETİMİ ÖZET Bu tez çalışmasının temel amacı, daha önce H°° denetimi uygulanan bir endüstriyel uygulamaya bulanık mantık denetimi uygulamak ve bulanık mantık ile alınan sonuçları H" denetimi ile alınan sonuçlarla karşılaştırmaktır. Bu çalışma akademik bir deneme amacı ile yapılmaktadır. Geliştirilen bulanık mantık denetimi yine de zamanla başka bir endüstriyel uygulamayı denetlemek için kullanılabilir. Dört farklı bulanık mantık denetimcisi aynı bulanık algoritma ile tasarımlanmıştır. Farklılık, kontrol girişlerinin farklı karışımlarda olmasındadır. Bu tez aynı zamanda bir endüstriyel problem için Matlab uygulaması olarak da alınabilir ve Matlab kullanıcıları için bir kaynak oluşturabilir. Programların tamamına yakını Matlab ile yazılmıştır ve hazırlanan yazılım bir yazılım disketinde toplanmıştır. Bulanık mantık kontrol benzetimi sırasında koşan kullanıcı arayüzü bu çalışmanın eğitim için de kullanılmasını sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
IV FUZZY CONTROL OF LIQUID CONTAINER TRANSFER ABSTRACT The main objective of this thesis work is to apply fuzzy-logic control to an industrial problem previously controlled by H°° control theory and to compare the results by fuzzy-logic control with those obtained by H°° control. This is done for academic exercise. The developed fuzzy logic control, however, in time, may be used to control another industrial application. Four different fuzzy logic controllers are designed with the same fuzzy algorithm. The difference lies in the different combinations of inputs to the controller. This thesis can also be taken as a Matlab application to an industrial problem and can be a reference for users of Matlab. Almost all the code is written in Matlab and the generated software is given in a software disc. The graphical user interface running during the fuzzy logic control simulation enables us to use this work for educational purposes.