Ankara'da 10-13 yaş modern pentatlon yapan bireylerinmodern pentatlon sporunu tercih etme nedenleri ve ileriye dönük beklentileri
The reasons and forward-looking expectations of 10- 13-year-oldpentathlon individuals prefering the modern pentathlon sports:Ankara provincial example
- Tez No: 829413
- Danışmanlar: PROF. DR. RECEP KÜRKÇÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Amasya Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Çalışmada amaç; Ankara' da 10- 13 yaş modern pentatlon sporu yapan bireylerin modern pentatlon sporunu tercih etme nedenleri ve ileriye dönük beklentilerinin araştırılmasıdır. Araştırmanın örneklemi Ankara' da lisanslı modern pentatlon ile uğraşan 10- 13 yaş aralığında 96 sporcudan oluşmaktadır. Araştırmada ' Modern Pentatlona başlama nedenleri', 'Modern pentatlon sporu ile profesyonel biçimde uğraşma nedenleri', 'Modern pentatlon sporundan beklentiler' olmak üzere 3 bölüm 29 sorudan oluşan anket formu kullanılmıştır. Bu anketlere ilişkin verilerde ortalamaların belirlenmesinde tamamlayıcı istatistiklerden yararlanılmıştır. Kullanılan ölçüm aracında ters soru olmamakta ve 5'li Likert tipine göre derecelendirilmiştir. Sporcuların beklenti ve görüşleri cinsiyet, yaş, eğitim durumu, spor yaşı, ebeveyn eğitim durumu, değişkenleri için analizler parametrik testlerden iki grup karşılaştırmaları için student t testi ve ikiden fazla grupların karşılaştırması için ANOVA testleri uygulanmıştır. Araştırmanın sonunda elde edilen bulgulara göre; 'Modern pentatlon sporu yapan sporcuların, spora başlama nedenleri incelendiğinde, cinsiyet, yaş, spor yaşı, eğitim durumu, ebeveyn eğitim durumuna göre istatistiksel olarak anlamlı olmadığı tespit edilmiştir'. 'Modern pentatlon sporu ile profesyonel biçimde uğraşma nedenleri incelendiğinde, cinsiyet, spor yaşı ve ebeveyn eğitim durumuna göre istatistiksel olarak anlamlı olmadığı fakat yaş ve eğitim durumu istatiksel olarak anlamlı fark olduğu tespit edilmiştir'. 'Modern pentatlon sporundan beklentileri; cinsiyet, ebeveyn eğitim durumuna göre istatiksel olarak anlamlı olmadığı fakat yaş, spor yaşı ve eğitim durumu istatiksel olarak anlamlı fark olduğu tespit edilmiştir. Değişen yaş gruplarında birçok sporcunun görüşlerinden yola çıkarak spora başlama nedenleri ve beklentilerinin değerlendirilip, demografik sonuçlara göre modern pentatlonun farklı çalışma alanlarında yer almasını desteklenmesi ve bu çalışmaların çoğalması spor ve sporcunun gelişmesine katkı sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
The purpose of the study; The aim of this study is to investigate the reasons for choosing modern pentathlon sports and their prospective expectations of individuals aged 10-13 in Ankara who do modern pentathlon sports.The sample of the research consists of 96 athletes between the ages of 10-13 who are engaged in licensed modern pentathlon in Ankara. In the research, a questionnaire consisting of 3 sections and 29 questions was used: 'Reasons for starting the Modern Pentathlon', 'Reasons for professionally dealing with modern pentathlon sport', 'Expectations from modern pentathlon sport'.Complementary statistics were used to determine the averages of the data related to these surveys. There is no reverse question in the measurement tool used and it is graded according to the 5-point Likert type. The expectations and opinions of the athletes were analyzed for gender, age, educational status, sports age, parental education level, variables, Student t test was used for comparison of two groups from parametric tests and ANOVA tests were used for comparison of more than two groups. According to the findings obtained at the end of the research; 'When the reasons for starting sports of the modern pentathlon athletes were examined, it was determined that there was no statistically significant difference according to gender, age, sports age, education level, parental education level'. 'Expectations from the modern pentathlon sport; It was determined that gender was not statistically significant according to parental education level, but there was a statistically significant difference in age, sports age and educational status. Evaluating the reasons and expectations of starting sports based on the opinions of many athletes in varying age groups, supporting the modern pentathlon to take place in different working areas according to demographic results, and increasing these studies will contribute to the development of sports and athletes.