Safra kesesi operasyonu geçirmiş insanlarda mide mukozasındaki mikrorna (miRNA) seviye değişimi
The level change of microrna (miRNA) in gastric mucosa in people having undergone gallbladder surgery
  1. Tez No: 829414
  2. Yazar: AYŞENUR DÖNDÜREN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ELMAS KASAP, DOÇ. DR. SEDA ÖRENAY BOYACIOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Gastroenteroloji, Gastroenterology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 52
Özet
Giriş ve Amaç: Mide kanseri gelişiminde miRNA' ları içeren yolakları ve safra asitleriyle bağlantısını anlamak mide kanseri patogenezine dair daha fazla bilgi sahibi olmamızı sağlayacaktır. Bu ve benzeri çalışmalarla mide kanseri gelişim riski yüksek bir hastayı tanımlamak için yeni bir marker keşfedilebilir. Bu sebeple projemizde kolesistektomili hastalarda ve mide kanser olgularında miRNA ekspresyon değişimlerinin mide kanseri patogenezindeki ilişkisinin araştırılması amaçlanmıştır.20 Mide kanseri hastası, 22 kolesistektomili hasta ve 20 kontrol hastası olmak üzere toplamda 62 kişi çalışmaya dâhil edildi. Olguların periferik kan örnekleri EDTA' lı tüpe alındı. Bulgular ve sonuç: Mide kanseri olgularında miR155-5p' nin (p=0,006119) kontrol grubu ile karşılaştırıldığında istatistiksel olarak anlamlı düzeyde down regüle olduğu izlendi. MiR-92a-1-5p, miR- 221 ve miR- 222' de ise kontrol grubuna göre anlamlı fark saptanmadı (p≥0,05). Kolesistektomi olgularında miR-155-5p (p=0,000008) ve miR-92a-1-5p'nin (p=0,000217 ) kontrol grubu ile karşılaştırıldığında istatistiksel olarak anlamlı düzeyde down regüle olduğu izlendi. MiR-221, miR- 222' de ise kontrol grubuna göre anlamlı fark saptanmadı (p≥0,05). MiR-155-5p' nin hem mide kanseri hem kolesistektomi olgularında kontrol grubuna göre anlamlı şekilde down regüle olması kolesistektominin mide kanserine zemin hazırlıyor olabileceğini düşünüdürmektedir. 62 hasta ile yapılan bu çalışma, bu noktada yeterli olmayıp altta yatan mekanizmaların anlaşılması, tanı ve tedavide ilerleme sağlanması için daha fazla hasta ile yapılan çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Introduction and Aims: Understanding the pathways containing miRNAs and their connection with bile acids in gastric the progression of cancer will provide us with more information about gastric cancer pathogenesis. In this study and similar studies, a new marker can be discovered to identify a patient at high risk of having gastric cancer. Therefore, this project aimed to investigate the relationship between the expression on changes of miRNA in gastric cancer pathogenesis in patients with cholecystectomy and gastric cancer.In this study, 62 people, including at least 20 gastric cancer patients at least 22 cholecystectomy patients and 20 control cases, were included. Peripheral blood samples of the all cases were taken into EDTA tube. Results and conclusions: It was observed that miR-155-5p (p=0,006119) was significantly down-regulated in gastric cancer cases when compared with the control group statistically. There was no significant difference in miR-92a-1-5p, miR- 221 and miR- 222 compared to the control group (p≥0,05). It was observed that miR155-5p (p=0,000008) and miR-92a-1-5p (p=0,000217) were significantly down-regulated in cholecystectomy cases when compared with the control group statistically. There was no significant difference in miR-221 and miR-222 compared to the control group (p≥0,05). The significant down regulation of miR-155-5p in both gastric cancer and cholecystectomy cases compared to the control group suggests that cholecystectomy may predispose to gastric cancer. This study with 62 cases are not sufficient at this point and studies with more cases are needed in order to understand the underlying mechanisms and advance in diagnosis and treatment.