Thermal and mechanical characterization of linear and star branched polybutadiene networks
Yıldız dallanmış ve düz tipli polibutadien ağlarının termal ve mekanik karakterizasyonu
  1. Tez No: 82942
  2. Yazar: HALUK KONYALI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İVET BAHAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
ÖZET Bu çalışmada, yıldız-dallanmış ve düz tipli polibütadien (PB) ağlarının termal ve mekanik özellikleri incelendi. Başlıca, Dinamik Mekanik Termal Analizör (DMTA) ve Diferansiyel Taramalı Kalorimetre (DSC) ağların termal ve dinamik mekanik karakterizazyonu için, universal çekme test ekipmanı ağların statik mekanik karakterizazyonu için kullanıldı. Ayrıca, ağların tetrahidrofuran (THF) içerisindeki şişme özelliklende incelendi. Üç boyutlu ağlar oluşturmak için farklı yıldız-dallanmış PB içerikli karışımlar hazırlandı ve dikümil peroksit (DCP) ile vulkanize edildi. Farklı DCP içerikli yıldız-dallanmış -PB ağlanda ayrıca hazırlandı. Yıldız-dallanmış ve düz tipli PBTeri karıştırıp vulkanize ederek ağ oluşturmadaki amaç, geliştirilmiş mekanik ve termal özellikleri elde edebilme imkanını araştırmaktı. Ağırlıkça 15:85 ve 50:50 kompozizyonlara sahip yıldız-dallanmış.düz tipli PB ağlarında izotermal sönümleme özelliğinde bir sinerj istik etki gözlendi. Diğer yandan, artan çapraz-bağ yoğunluğu ile yıldız-dallanmış PB ağlarının cam geçirgenlik sıcaklığında bir artış gözlendi. Ağların THF içerisindeki şişme özeliklerine dayanarak, THF içerisindeki %- parametresini ve ^-parc^^esinûî kompozizyona olan bağımlılığım belirlemek için bazı teorik hesaplamalar yapıldı.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT In this work, the thermal and mechanical properties of the star-branched and linear polybutadiene (PB) networks were investigated. Mainly, a Dynamic Mechanical Thermal Analyzer (DMT A) and a Differential Scanning Calorimeter (DSC) were used for thermal and mechanical characterization, universal tensile test equipment was used for mechanical characterization of the networks. The swelling behavior of the networks in teuiahydrofuran (THF) was also investigated. Various mixtures with different contents of star-branched PB were prepared and vulcanized with dicumyl peroxide (DCP) to form three-dimensional networks. Pure star-branched PB with different DCP contents were also prepared. The purpose of preparing networks by blending and vulcanizing star-branched and linear PB was to search for the possibility of obtaining improved mechanical and thermal characteristics. A synergistic effect was observed in the isothermal damping properties (tan5) in the case of networks having of compositions (by weight) 15:85 and 50:50 of star-branched:linear PB networks. On the other hand, an increase in the glass transition temperature of star-branched PB networks was observed with increasing cross-linking density. Theoretical calculations were also done based on the swelling behavior of the networks to determine the interaction parameters (x) of the networks in THF, along with the composition dependence of the x parameter.