Object oriented development of a decision support module for parametric analysisfor linear programming
Doğrusal programlama için parametrik çözümleme yapan nesne tabanlı geliştirilmiş bir karar destek sistemi
  1. Tez No: 82943
  2. Yazar: DİLARA KÖSEOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İ. KUBAN ALTINEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
ÖZET Bu çalışma, bir petrol rafinerisindeki üretimin, doğrusal program olarak modellendiği bir ortamda duyarlılık çözümlemesi yapacak, nesne yönelimli bir prototip sistemin çözümlemesi, tasarımı ve geliştirilmesi aşamaları kapsamaktadır. Geliştirilen sistemin amacı, gerek model kurucularına gerek son kullanıcılara değişik senaryo yaratma ve çözümleme olanaklarını sağlamak, tanımlanan farklı parametre değerlerine göre farklı doğrusal programlar üretmektedir. Böylelikle hedeflenen, doğrusal programlama veya parametrik programlama gibi yöneylem araştırma konularında herhangi bir bilgiye sahip olmayan veya kısıtlı deneyime sahip kullanıcılara kendi tanımladıkları senaryolar ışığında gelişkin analiz imkanları tanımaktır. Özellikle, parametrik çözümleme kapsamında ele alman, üretim merkezlerine özgün parametrelerin eniyilenmesini sağlayan senaryo çözüm yöntemleri, gerçek uygulamalar sırasında, eniyi tasarım kararlarının verilmesine destek sağlamaktadır. Geliştirilen yazılım, gerek tanımlanan gereksinimlere ve tasarım özelliklerine uygunluğu gerekse literatürde geçen örnek problemlere getirdiği çözümler açısından doğrulanmıştır.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT The study performed has been related to object-oriented development of a prototype system for the parametric analysis of a linear program. The analysis, design and implementation phases of the software developed have been realized according to the principles of Fusion methodology. The system works integrated within a mathematical program generator and enables the user not only to design and analyze different scenarios but also provides assistance for parametric linear programming where the coefficients are allowed to be polynomials of a single parameter. Thus it enables non-expert users who have no or limited experience and knowledge in operations research topics to perform extended what-if analysis activities such that they can design and create different mathematical programs, solve them and analyze the obtained results without prior knowledge of linear programming. The validation for implemented software components has been performed by testing their compliance to requirements, design specifications, and illustration example results provided in literature.