Spectral efficiency improvement in digital satellite links through quality of service and activity detection
Hizmet kalitesi ve hareket algılayıcılığı ile uydu hatlarındaki tayf etkinliğinin geliştirilmesi
- Tez No: 82945
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKAN DELİÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 1999
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
VI ÖZET Sayısal uydu hatları için, bağlantı bütçe hesaplan sadece yer istasyonlarında kullanılacak cihaz gereksinimlerini bulmaktadır. Oysa, uydu şirketlerinin, kaplanan bant aralığına göre tarife uyguladığı düşünülürse, tayf etkinliğinin göz önüne alınması gerekliliği ortaya çıkmaktadır. Tipik GEO uyduları sadece FDMA kullanmaktadırlar ve uydu üzerindeki tayfı yeterince etkin olarak değerlendirememektedirler. Yakın-uzak etkisinden ötürü, CDMA, GEO uyduları için kullanılamamaktadır. Yine de CDMA 'in LEO uyduları için kullanılması mümkündür. CDMA'in avantajı, tayf etkinliğinin, hizmet kalitesi ve hareket algılayıcılığı ile artınlabiliyor olmasıdır. FDMA'de ise hizmet kalitesi ve hareket algılayıcılığı ile bunun yerine güç kullanımında etkinlik sağlanabilmektedir. Hizmet kalitesi düşünülerek, bu tezde LEO ve GEO uydularını kullanan melez bir sistem tasarlanmaktadır. Bu sayede, yanlızca tayf etkinliği değil, aynı zamanda gecikme ile ilgili hizmet kalitesi de iyileştirilebilmektedir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT For digital satellite links, link budget calculations find only equipment requirements for the earth station design. However, spectrum efficiency should also be considered, since satellite companies charge according to the bandwidth occupied monthly. Typical GEO digital satellite links use pure FDMA, and they do not efficiently utilize the spectrum on the satellite. CDMA cannot be used for GEO satellites due to the near-far effect. Nevertheless, it is possible to use CDMA for LEO satellites. CDMA has the advantage that QoS and activity detection improve spectrum efficiency, whereas power usage is improved for FDMA. In this thesis, a hybrid system is designed using both LEO and GEO satellites considering QoS. This way, not only spectral efficiency, but also latency is utilized.