Determination of baseline bloodlead levels and associated faktors
Zemin seviye kan kurşun düzeyinin belirlenmesi ve şehirlerdeki kaynakların belirlenmesi
  1. Tez No: 82946
  2. Yazar: MEHMET ARİF LALELİ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ANDRZEJ FURMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Çevre Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
ÖZET Türkiye çapında kısıtlı bir tarama gerçekleştirilip zeminseviye kan kurşun düzeyinin belirlenmesi, ortalama kan kurşun düzeyinin zaman içindeki hareketi, şehirlerdeki kurşun kaynağı olarak kurşunlu benzin kullanımı gösterilerek incelenmiştir. Onyedi ilden 307 örnek, risksiz bireylerden toplanmıştır. Ortalama kan kurşun seviyesi (± %90 CI) 3.63 ± 4.34 ug/dl olarak tayin edilmiştir. Daha önceden gerçekleştirilmiş bir çalışmanın tekrarı ile kan kurşun seviyesinde % 80'e varan bir düşüş gözlenmiştir. Trafikte uzun zaman sarfeden bireylerde ise vücut kurşun yükünün 5 kattan daha fazla artışı gözlenmiştir. Kurşunsuz benzin kullanımı ile, kan kurşun düzeyi düşmektedir. Örnek gurubun ortalama kan kurşun seviyesi patolojik sınır olarak kabul edilen düzeyin altındadır, fakat uzun süre trafikte, veya yoğun trafikli bölgelerde kalan bireylerde patolojik seviyenin üstünde vücut kurşun yükü belirlenmiştir. a
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The baseline blood lead concentration in few cities in Turkey, change in the average blood lead concentration was studied with an emphasis on gasoline lead content as a source in urban environment. Representative, 307 samples from non-risk individuals were collected and the average blood lead concentration (± 90% CI) was found to be 3.63 4.34 ug/dl. Comparison of the results of a 1994 study, up to 80 % fall in blood lead concentration was observed. Subjects with extended exposure to traffic had body lead burden of five times more then subjects with regular exposure. With the increased unleaded gasoline of usage, blood lead concentration shows a decreasing trend. The current mean blood lead concentration of the screened population is below the accepted pathological limit however, extended exposure to traffic increases the body lead burden over such accepted limits.