Malatya ili için sıvılaşma, taşıma gücü ve diğer geoteknik özelliklerin coğrafi bilgi sistemi kullanılarak değerlendirilmesi
Use of geographic information system for evaluating liquefaction, bearing capacity and other geotechnical properties for Malatya province
  1. Tez No: 829486
  2. Yazar: RÜMEYSA TUĞBA ÖZCAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TALHA SARICI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 260
Özet
Bu çalışma içerisinde Malatya ili için 1944 sondaj kuyusu, 1805 sismik kuyu ve 1820 mikrotremör çalışmasından elde edilen veriler ile hesaplamalar yapılmıştır. Çalışma içerisinde sondaj kuyularından 1.5 m, 3 m, 4.5 m, 6 m, 7.5 m, 9 m, 10.5 m, 12 m, 13.5 m ve 15 m'deki SPT-N değerleri alınmış ve bu değerler ile Türkiye Bina Deprem Yönetmeliği (TBDY) ve Terzaghi tarafından önerilen bağıntılar ile taşıma gücü analizi yapılmıştır. Daha sonra, yine alınan değerler kullanılarak, TBDY ve Seed & Idriss tarafından önerilen bağıntılar ile Mw=7.5 şiddetindeki deprem etkisi altında sıvılaşma analizi gerçekleştirilmiştir. Bununla birlikte, çalışma alanındaki yeraltı su seviyesi dağılımı, (Vs)30 verilerinden hareketle TBDY ve Eurocode 8'e göre yerel zemin sınıfları ve SPT-(N60)30 değerlerine göre TBDY'ye göre yerel zemin sınıflandırması yapılmıştır. Hesaplamalar tamamlandıktan sonra, coğrafi bilgi sistemleri (CBS) ile işlem yapabilen bir paket program olan ArcGIS üzerinden literatürde yaygın olduğu ve daha doğru sonuçlar verdiği belirtildiği için ters mesafe ağırlıklı (Inverse Distance Weighted: IDW) enterpolasyon metodu ile enterpolasyon yaptırılıp haritalar oluşturulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, the data collected from 1944 drilling holes, 1805 seismic wells and 1820 microtremor analysis and used in the calculations made for Malatya province. For the depths of 1.5 m, 3 m, 4.5 m, 6 m, 7.5 m, 9 m, 10.5 m, 12 m, 13.5 m and 15 m, SPT values collected and the bearing strength calculations made as suggested by Türkiye Building Earthquake Code (TBDY) and Terzaghi. After that, by using the SPT values liquefaction analysis were made for a 7.5 magnitude earthquake as suggested in TBDY and Seed & Idriss. The (Vs)30 values collected from the seismic wells and SPT-N values used for the calculations of local soil classifications as suggested by TBDY and Eurocode 8. After calculations, the results were mapped by using GIS based software called as ArcGIS with Inverse Distance Weighted (IDW) Interpolation method which is suggested by literature for having better results.