Politics of state-owned enterprises: The case of China
Devlet iktisadi teşebbüslerinin siyaseti: Çin örneği
  1. Tez No: 829531
  2. Yazar: JESSİCA DURDU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA KEMAL BAYIRBAĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
2013 yılında Çin Devlet Başkanı Xi Jinping tarafından açıklanan Kuşak ve Yol Girişimi (KYG) ile Çin, küresel sistemi önemli ölçüde etkileyebilecek bir güç haline gelmiştir. Mao tarafından kurulan güçlü sistemin, Deng tarafından küresele açılması ile daha da güçlü hale gelmesi Çin'i küresel çapta bir sonraki adım olan küresel liderliğe hazırlamış ve KYG ile bu liderliğin ilk somut adımı atılmıştır. KYG ile Çin diplomasinin merkeziyetsizleştiği ve kamu dışı aktörlerin de etkin diplomasi araçları olarak kullanılmaya başlandığı gözlenmiştir. Kalkınmacılığın etkisini yitirmesi ile çoğu ülke tarafından kaldırılan kurumlar olarak Devlet İktisadi Teşebbüslerinin (DİT) ise Çin için etkili bir diplomasi aracı haline geldiği ve yurtdışında de facto elçiler olmaya başladığı görülmektedir. Bu tez, Çin'in DİT'lerinin zarar eden ekonomik kurumlar olmaktan çıkartılıp kar eden siyasi kurumlara dönüşmesinin eşsiz örneğini inceleyecektir. Yapılan reformların Çin politikasının ana ilkelerini oluşturan Komünist Parti üstünlüğü, devlet ve partinin bütünleşmesi ve Çin'e özgü kalkınmacılık ile şekillendirildiği görülmektedir. DİT'lerin reform süreçlerinin ekonomik liberalleşme ve politik otoriteyi dengelediği ve böylece Çin kalkınmacılığı için etkili kurumlar haline geldiği gözlenmektedir. Bu tez, hükümetin bu reformları takriben DİT'ler üstündeki artan siyasi gücünün KYG ile iki yönlü bir hal aldığını ve DİT'lerin de hükümet üzerinde etkili siyasi kurumlara dönüşebileceğini savunmaktadır.
Özet (Çeviri)
With the Belt and Road Initiative released by Chinese President Xi Jinping in 2013, China has become a significant power with great potential to influence the global system. The foundational basis established by Mao and the Going Out policy of Deng both prepared China for the next step of being a global leader in the international system. BRI, in this regard, is the most concrete step taken in this way. It has been observed that with BRI, Chinese diplomacy has been decentralized and that the non-state actors are started to be used as active diplomacy tools. As institutions that were abolished by most countries due to the loss of influence of developmentalism, State-owned enterprises have turned out to be effective diplomacy tools and started to be de facto ambassadors abroad. This thesis will explore the unique case of Chinese SOEs, which were transformed from loss-making economic agencies into profit-making political agencies. It has been seen that the SOE reforms have been shaped by the core principles of Chinese politics of the primacy of the Communist Party, integration of the Party with the state, and developmentalism with Chinese characteristics. It has been observed that the reform process of Chinese SOEs has balanced economic liberalization with political authority, turning them into effective institutions for Chinese developmentalism. This thesis argues that the political influence over SOEs, which was strengthened through the reforms, turns out to be two-way directional with BRI and that SOEs can turn into politically influential institutions over the government.